Türkiye'deki çok sesli müzikte halk edebiyatı unsurlarının işlenişi adlı
Coverage of folk literature elements in polyphonic music in Turkey
  1. Tez No: 438327
  2. Yazar: MÜREN YILDIZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada“Türkiye'deki Çok Sesli Müzikte Halk Edebiyatı Unsurları”incelenmiştir. Opera'nın nasıl bir sanat olduğu hakkında bilgi verilmiş, opera tarihine bakılmış, operanın ortaya çıktığı ülke olan İtalya'dan başlayarak diğer ülkelerde nasıl başladığı ve geliştiği araştırılmış, opera çeşitleri olan Ciddi Opera ve Komik Opera'ya değinilerek, Romantik Opera'nın nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi verilmiştir. Türkiye'de, operanın ne zaman ve nasıl başlayıp geliştiği hakkında bilgi verilmiş, Osmanlı Dönemi'ndeki Operalar ile Cumhuriyet Dönemi'ndeki Operalar ayrı ayrı ele alınarak açıklanmıştır.“Operada Türkler”konusuna da değinilmiştir. Çelebi operası (A. Adnan Saygun), Özsoy Destanı ( A. Adnan Saygun), Taşbebek Operası ( A. Adnan Saygun), Kerem Operası (A. Adna Saygun), Köroğlu Operası (A.Adnan Saygun), Gılgameş Operası (A. Adnan Saygun), Nasreddin Hoca Operası (Sabahattin Kalender), Deli Dumrul Operası ( Sabahattin Kalender), Van Gogh Operası ( Nevit Kodallı ), Gılgameş Operası (Nevit Kodallı), Midas'ın Kulakları (Ferit Tüzün), Deli Dumrul ( Cengiz Tanç), Gülbahar Operası (Çetin Işıközlü), IV. Murat Operası ( Okan Demiriş) olmak üzere toplam 14 opera librettosu tek tek ele alınmış, bu operalardaki halk edebiyatı unsurları incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Opera, Operada Türkler, Libretto, Opera Buffa, Opera Seria
Özet (Çeviri)
In that research, the public literature's elements in the polyphonic music are examined. What kind of an art opera is explained in that research. According to the history of opera, some information is given in that research from first occurring in Italy to how opera occurred and developed. Then kinds of opera such as serious opera and comic opera are explained and how romantic opera occurred is informed. How and when opera occurred in Turkey and developed is explained. Opera that belongs to the Ottoman Emperor term and opera that belongs to Republic term is examined one by one. In opera, Turkish subject is held. Çelebi' Opera (A. Adnan Saygun), Özsoy' Epic ( A. Adnan Saygun), Taşbebek' Opera ( A. Adnan Saygun), Kerem' Opera (A. Adnan Saygun), Köroğlu' Opera (A.Adnan Saygun), Gilgamesh' Opera (A. Adnan Saygun), Nasreddin Hoca' Opera (Sabahattin Kalender), Deli Dumrul' Opera ( Sabahattin Kalender), Van Gogh' Opera 8 Nevit Kodallı ), Gilgamesh' Opera (Nevit Kodallı), Midas'ın Kulakları (FeritTüzün), Deli Dumrul ( Cengiz Tanç), Gülbahar' Opera (Çetin Işıközlü), IV. Murat' Opera ( Okan Demiriş) in total 14 operas'public literature elements are examined one by one. Key words : Opera, Turkish people in opera, libretto, opera buffa, opera seria