Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi, tespiti ve kayda alınması
Inspection of communication through telecommunication, in offset detection and collection
- Tez No: 270846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletisimin denetlenmesi, sorusturma ve kovusturmasırasında basvurulan gizli sorusturma tedbirlerindendir. Bu tedbir ceza yargılamasıhukukumuzda ilk kez 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunuyladüzenlenmistir. Bu çalısmada telekomünikasyon yoluyla iletisimin adli amaçlıdenetlenmesi incelenmektedir. Türk hukukunda telekomünikasyon yoluyla yapılaniletisimin denetlenmesi iki amaçla yapılmaktadır. Bunlar adli ve önleme amaçlarıdır.Adli amaçlı iletisime müdahale, bir koruma tedbiri olarak CMK'da yer almaktadır.Önleyici amaçlı müdahale ise 2005 yılına kadar mevzuatımızda açıkça öngörülmemisti.Bu çalısmada genel olarak iletisimin denetlenmesinin anlamına, gerekliligine,sakıncalarına, temel hak ve hürriyetlerle olan çatısmasına, iletisime önleme amaçlımüdahale edilmesine deginilmektedir. Adli amaçlı iletisime müdahalenin ise hukukiboyutu, kosulları, uygulanması, mekanizması ve uygulamadaki sorunları ele aldındı. çhukukumuzdaki düzenlemeleri karsılastırmak amacı ile mukayeseli hukuktaki durumada ayrıca deginilmistir.Anahtar sözcükler; Özel hayat ve korunması, iletisimin denetlenmesi, baska suretledelil elde edilememesi, gecikmede sakınca olan hal, verilerin silinmesi.
Özet (Çeviri)
Inspecting communication through telecommunication is one of the secret investigationmeans applied during investigation. This means was first regulated with the law,numbered 4422, of Criminal Law which refers to the struggle against organized crimeformations. In this thesis, intercepting of communication has been studied. Inspectingcommunication through telecommunication is applied for two purposes in Turkish law.These are interception and judicial purposes. nspecting communication for judicialpurpose has been regulated with the Criminal Proceeding Law. There had been noclear regulation referring to interception of communication in Turkish Law until 2005.The law numbered 5397, for the first time regulated interception of communicationthrough changing the laws related to police, gendarmerie and intellegience agency. Inthis study, we tried to examine briefly the necessity of interception, regulations withregard to the fundemantel rights and inspecting communication for judicial purpose. Wewidely discussed interception of communication, all aspects, especially; regulations,legal framework, conditions, implementation.Key words; Private life and protection, communications audit, with no other means toobtain evidence, In the case of inconvenience the delay, deleting data.