EU's enlargment policy towards Central and Eastern Europe: The case of Romania
AB'nin Merkezi ve Doğu Avrupaya yönelik genişleme politikası: Romanya örneği
- Tez No: 270861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN CANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma esas olarak AB'nin Romanya'yı 1 Ocak 2007 tarihinde tam üyeliğe kabul etme kararının ardında yatan faktörlerin ele alınmasını amaçlamaktadır. Tezin ana argümanı Romanya'nın AB üyesi olduğu tarihte aslında Birliğe kabul edilmeye hazır durumda olmadığı ve AB'nin katılım şartlarına ilişkin hükümleri katı bir şekilde uygulamış olması halinde, Romanya'nın 1 Ocak 2007 tarihinde üyeliğe kabul edilememiş olacağıdır.Çalışmada, Romanya'nın ?vaktinden önce? kabul edilişinin ardında, çeşitli jeopolitik ve stratejik nedenlerin yanı sıra, üye ülkelerin tamamı veya bir bölümü tarafından paylaşılan siyasi taahhütler, çıkarlar veya tercihler gibi unsurların da rol oynadığı ileri sürülmektedir.Buna paralel olarak, tezde ayrıca, Romanya'nın AB üyeliğini çabuklaştıran nedenlerden birisinin, bu ülkenin transatlantik müttefiki Amerika ile arasındaki çok özel ve yakın ilişkiler olduğu savı dile getirilmektedir.Bu çerçevede, tezde son olarak, AB'nin stratejik bir kararla, Romanya'yı vakit kaybetmeden ve tamamen Birliğe entegre etme yolunu tercih ettiği, böylelikle, bu ülkenin ABD yanlısı tutumunu dengelemeyi ve dolayısıyla Romanya'nın dış politika yönelimlerini Amerikan politikalarıyla özdeşleştirmesinin önüne geçmeyi hedeflediği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly aims at analyzing the determinants of the EU decision to accept Romania as a fully fledged member in 2007. In this context, the overall argument of the thesis is that at this date Romania in fact was not ready to be accepted into the Union and if the EU had strictly implemented the formal requirements of membership, accession would not have taken place on January 1, 2007.In this thesis, it is also suggested that there were multiple reasons reflecting inter alia geopolitical and strategic concerns, as well as political commitments, preferences, interests whether shared by the EU as a whole or by influential groups of member states that paved the way for this ?premature? acceptance.In parallel to this assumption, it is argued that one other important factor opening the way for her early inclusion into the Union was Romania?s very special and close relations with her transatlantic ally, the United States.In this context, the thesis further claims that the EU strategically preferred to absorb Romania completely into the European Union without any delay, in order to temper the country?s transatlanticism and keep Romania away from aligning herself with the US foreign policy orientations any further.