2. Dünya Savaşı'ndan günümüze kadar Avrupa güvenlik kimliğinin gelişmesi ve Türkiye üzerindeki etkileri
- Tez No: 62411
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÖNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Avrupa güvenlik kimliği, 1945'ten günümüze kadar, siyasi ve askeri olmak üzere, iki ayrı alanda gelişmiştir. Bu kimliğin askeri güvenlik boyutu, 1954 yılında kurulan BAB çerçevesinde ortaya çıkmıştır. Ancak, NATO gibi bir örgütün varlığı, Avrupa güvenlik kimliğinin askeri gelişimini engellemiştir. 1951 yılında başlayan AT süreci ise, Avrupa güvenlik kimliğinin siyasi boyutunu ortaya çıkarmıştır. Siyasi işbirliği sistemiyle, dünya sorunları karşısında Avrupa'nın tek vücut olarak kendisini göstermesine çalışılmıştır. 1987'de siyasi işbirliği sistemi, AT'nin hukuki çerçevesine girmiş ve 1991'de ODGP kavramıyla önemli bir noktaya varmıştır. 1991'de imzalanan Maastricht Antlaşmasıyla, Avrupa güvenlik kimliğinin iki unsuru arasında bir işbirliği gelişmeye başlamıştır. Avrupa güvenlik kimliği, üye ülkelerin yaklaşımları, Rusya ile ABD'nin politikaları ve NATO'nun yapısındaki değişikliklerden etkilenmiştir. Fransa dışındaki AB ülkeleri, Avrupa güvenliği için ABD'nin varlığını esas unsur olarak görmüşlerdir. Ancak, ABD son yıllarda Avrupa'daki askeri varlığını azaltmaya yönelmiştir. Öte yandan Rusya'nın MDAÜ'de yarattığı endişeler, NATO'nun bu ülkelere doğru genişlemesine neden olmuştur. Dolayısıyla, NATO, bir süre daha Avrupa güvenliğinin önemli bir unsuru olacaktır. Günümüzde Avrupa güvenliği için, Akdeniz ile Merkezi ve Doğu Avrupa bölgeleri öncelikli bir konuma gelmektedir. Diğer yandan, AB, BAB ve NATO arasındaki ilişkilerin, Avrupa güvenlik kimliğinin oluşumunda önemli yer tutması beklenmektedir. Dünyada yaşanan değişimler Türkiye açısından da çok önemli gelişmelere yol açmaktadır. Türkiye'nin çevresinde meydana gelen olylar, ciddi sorunları işaret etmektedir. Sonuç olarak, Avrupa güvenlik kimliği yavaş, ancak, kesintisiz olarak gelişmeye devam etmektedir. Bu oluşum, Avrupa bütünleşmesi geliştikçe daha da belirginleşecektir. Soğuk Savaş döneminde sahip olduğu önemini100 kaybeden Türkiye, Avrupa bütünleşmenin dışında kaldıkça, Avrupa güvenlik kimliğinin NATO sistemini zayıflaması nedeniyle, ciddi bir güvenlik sorunları karşısında kalacaktır.
Özet (Çeviri)
101 ABSTRACT The European security identity has developed into two separate courses (military and politics) completing each other. Within the framework of the Western European Union established in 1954, the security dimension of this identity began to emerge. However, the existence of NATO in Europe has hindered militarily the development of the European security identity. European integration process started in 1951 has provided the European security identity to develop within the framework of politics. With the development of political co-operation system at the European level, Europe as a whole begins to stand against the world's political issues. In 1987, political co-operation within the legal framework of EU developed into a common foreign and security policy. By signing the Maastricht Treaty in 1991, military security and common foreign policy that are two bases of European security identity have increased their co-operation. Recently, European security identity has been influenced by the member states' approaches, Russia and USA's policies over the European security and the changes in the structure of NATO. Except France, all member states consider the USA as the basic component of the European security. However, the USA has inclined to decrease its military assets in Europe. On the other hand, the anxiety that Russia has created over the Central and Eastern European countries has led to the enlargement of NATO toward these countries. Thus, NATO is going to stay for a long time, as the fundamental element of the European security. Nowadays, Mediterranean and Central and Eastern European regions have come to the fore for the European security. Moreover, the relations among the EU, the WEU and NATO will have a significant place in the formation of the European security identity.102 The changes in the world politics from the point of Turkey, have been considered as important. The events that have been emerging around Turkey have shown serious problems. As a result, the formation of European security identity continues to emerge slowly but regularly. This formation will accentuate when European integration process enhances. Turkey has lost its importance which it had during the Cold War. When Turkey is excluded from the European integration process the development of the European security identity will weaken the NATO system that has great value for Turkey. From the point of Turkey, it is apparent that this condition will create a serious security problem.