Avrupa Birliği'nin genişlemesi ve Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri
The Enlargement of the European Union and central and Eastern European countries
- Tez No: 99962
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
217 ÖZET Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un AKÇT'nin kuruluşuyla başlattıkları entegrasyon hareketi, Avrupa Topluluklan'nın kurucusu bu altı ülke ile sınırlı kalmamıştır. Maastricht Antlaşması ile AB adını alan Avrupa bütünleşmesi hareketi, 1995 yılma kadar gerçekleşen dört genişleme dalgası ile onbeş üye devleti kapsayan bir yapı haline dönüşmüştür. AB'nin genişlemesi, 80'li yılların sonlarından itibaren, Birliğin gündemindeki öncelikli konular arasındaki yerini muhafaza etmektedir. Günümüzde Avrupa Birliği, Türkiye, Malta, Kıbrıs ve on Orta ve Doğu Avrupa ülkesini - Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya - kapsayan yeni ve benzersiz bir genişleme dalgası ile karşı karşıyadır.“Avrupa Birliği'nin Genişlemesi ve Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri”başlığım taşıyan bu çalışma, AB'nin genel genişleme politikasının hukuki ve tarihsel altyapısı çerçevesinde, Birliğin Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini kapsayan genişleme sürecini detaylı bir biçimde ele almaktadır. AB'nin Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik genişlemesinin temelinde,“1989 devrimleri”olarak anılan, Doğu Bloku ülkelerinde sosyalist rejimlerin tasfiyesi ve bu ülkelerin serbest piyasa ekonomisi ile liberal demokratik sisteme yönelmeleri sonucunu doğuran gelişmeler yatmaktadır. Sovyet hegemonyasından kurtularak bağımsızlıklarına kavuşan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri için Avrupa bütünleşmesine dahil olmak, uzun yıllar boyunca Berlin Duvarı ile ayrıldıkları“Avrupa'ya dönüşü”simgelemesi bakımından öncelikli bir hedef haline gelmiştir. ODAÜ'lerde pazar ekonomisi ve liberal demokrasiye dönüşüm hareketine Topluluk kayıtsız kalmamış ve bu gelişmeler“Avrupa kıtasının bölünmüşlüğünün giderilmesi”için tarihi bir fırsat olarak değerlendirilmiştir. AT, ilk etapta üyelik perspektifi tanımadığı ODAÜTere yönelik olarak öncelikle ekonomik ve ticari işbirliği anlaşmalarının imzalanması, ardından teknik ve mali yardımlar yapılması ve nihayetinde de söz konusu ülkelerle Topluluk arasında ortaklık ilişkisi tesis eden Avrupa Anlaşmalarının aktedilmesi suretiyle aşamalı bir politika izlemiştir. Topluluk Haziran 1993 tarihli Kopenhag Zirvesi ile AB'ye katılma arzusu bulunan ODAÜ'lere üyelik perspektifi tanıyarak, bu ülkeleri kapsayan bir genişleme stratejisinin oluşumu için ilk adımı atmıştır. Kopenhag'da ODAÜ'lere üyelik kapılarının açılmasının218 ardından, bu ülkeler 1994-1996 yıllan arasında AB 'ye tam üyelik başvurusunda bulunmuşlardır. ODAÜ'lere yönelik olarak Kopenhag'da ilk adımlan atılan genişleme stratejisi, 1994 tarihli Essen Zirvesi 'nin söz konusu ülkeleri üyelik yolunda hazırlayacak bir“Katılım Öncesi Strateji”benimsemesiyle birlikte yeni bir ivme kazanmıştır. Aralık 1997 tarihli Lüksemburg Zirvesi, AB'nin ODAÜ'leri kapsayan genişleme stratejisinde, söz konusu ülkelerin adaylıklanm tescil etmesi ve Orta ve Doğu Avrupa' daki on aday ülke için katılım sürecini resmen başlatmaya yönelik karan alması bakımından bir dönüm noktasıdır. Lüksemburg Zirvesi'nin ardından, AB'nin Orta ve Doğu Avrupa'ya doğru genişleme stratejisi hızlı bir gelişim temposuna girmiş; bu tarihten sonraki Zirvelerde söz konusu stratejiye yönelik önemli kararlar alınmıştır. Bugün Orta ve Doğu Avrupa' daki on aday ülke ile katılım müzakereleri devam etmektedir. Nice ve Göteborg Zirvesi kararlan uyarınca, katılım yolunda en ileri düzeyde gelişme gösteren aday ülkelerle müzakereler 2002'de sona erecek ve onay işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu ülkeler en geç 2004'te AB'ye tam üye olabileceklerdir. Genişlemenin hukuki ve tarihsel çerçevesinin çizildiği, AB'nin ODAÜ'lerini kapsayan ve yukanda kısaca özetlenen genişleme sürecinin tüm boyutlanyla ele alındığı bu tez çalışmasında amaçlanan, bu sürecin ilk dört genişlemeden aynlan yönlerini ortaya koymak ve bu yatay entegrasyon hareketinin doğuracağı olumlu ve olumsuz sonuçlan saptamaktır.
Özet (Çeviri)
219 ABSTRACT Enlargement plays an important role in the European Union's historical development. The Treaties of Paris establishing the European Coal and Steel Community and Rome establishing the European Economic Community and EURATOM, were signed by six founding members: Belgium, Italy, France, Germany, Luxembourg and the Netherlands. From six original members in the 1950's, the EU gradually expanded to fifteen member states by 1995 via four successive enlargement waves. The enlargement facing the EU today which is unprecedented in terms of scope and diversity, comprises Turkey, Cyprus, Malta and the ten Central and Eastern European countries: Poland, Czech Republic, Hungary, Slovenia, Estonia, Slovak Republic, Bulgaria, Romania, Latvia and Lithuania. The main aim of this study is to examine the development of EU's policy on enlargement towards the countries of Central and Eastern Europe. Until the end of the Cold War the eastern half of Europe had no opportunity to participate in the process of European integration. The end of the Cold War and the revolutionary changes of 1989 which brought democracy and market economy to the former Soviet Bloc countries, made enlargement into Eastern Europe possible for the first time. For the newly independent countries of Cental and Eastern Europe, joining the EU became a primary goal. In historical terms, EU membership symbolized the return of these countries to the European cultural, political and economic mainstream after more than forty years of enforced separation from the continent with the Iron Curtain. For the European Union, the developments of 1989 meant the integration of European countries that share common values and objectives, but which had remained artificially separated over a large part of the recent century. Since 1989, as a part of its historic task for overcoming the division of Europe, the EU has been playing the pivotal role in the international efforts to support the reform process and to increase stability in Central and Eastern Europe. As a response to the revolutionary changes of 1989 in Eastern Europe, the EU had adopted a gradual policy towards the Central and Eastern European countries. Trade and Cooperation Agreements were signed between the CEECs and the EC as an initial reaction. Secondly, the Community had offered to these post-communist countries financial220 assistance. The last stage of this gradual policy was the conclusion of“Europe Agreements”with the ten countries of Central and Eastern Europe, which provide the legal basis for bilateral relations between these countries and the EU. hi 1993, at the Copenhagen European Council, the member states took a decisive step towards the current enlargement agreeing that“the associated countries in Central and Eastern Europe that so desire shall become members of the Union.”After the Copenhagen Summit, which accepted the eastward enlargement in principle, ten CEECs had formally applied to join the EU. With the historic decisions of the Luxembourg European Council, the EU had set the stage for the formal beginning of the accession process for the ten CEECs. After the Luxembourg Summit, which was a turning point for the enlargement strategy towards the countries of Central and Eastern Europe, several important decisions concerning this strategy were taken at successive summits. As it begins the new century, the EU's historic process of enlargement towards the CEECs is well under way. According to the decisions taken at Nice and Göteborg European Councils, the negotiations with the best-prepared candidate countries would be completed before the end of 2002. The goal is that they should be able to vote as members in the European Parliamentary elections in 2004.