The effect of fiscal federalism to absorb asymmetric shocks in Economic and Monetary Union
Mali federalizmin Ekonomik ve Parasal Birlik'te asimetrik şokları absorbe etmedeki etkisi
  1. Tez No: 270865
  2. Yazar: ÖZGÜN İMRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İMRE ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ekonomik ve Parasal Birlik (EPB), kendine has bir politik yapıya sahiptir: para politikası merkezileştirilirken, mali politiakalar üye devletlerin kontrolünde bırakılmıştır. Avrupa Komisyon'u, EPB'nin kurulumuyla birlikte sistemin daha esnek ve daha entegre bir hale geleceği görüşünü, böylece bir optimal para alanına benzeyeceğini; üye devletlerin istikrarlı mali polikalar izlemeleri durumunda da busistemin asimetrik şoklarla başedebileceğini savunmuştur. Ancak var olan diğer parasal birlikler, mali federalizm literatürünün de önerdiği gibi, merkezileşmiş para politakalarını, mali politakaları da merkezileştirerek destekleme yolunu seçmiştir.Bu tez - mali federalizm literatürünün önerdiği doğrultuda - merkezileştirilmiş mali bir sistemin, EPB'de asimetrik şokları asimile etmedeki etkisini araştırmaktadır. Bu amaca yönelik bir matematiksel model kurularak, olası bir Birlik çapında işsizlik sigortası kurulmuştur. Modelin tahminleri böyle bir mekanizmayla, krizden olumsuz etkilenen ülkelerde krizin %19'una varan oranlarda korunma sağlandığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
Economic and Monetary Union (EMU) has a unique set up of centralised monetary policy with individual fiscal policies of member states. European Commission argues that the creation of EMU would stimulate the system to have more flexibility and integration, thus resembling an optimum currency area (OCA), and when coupled with sound public finances this would be enough to offset asymmetric shocks. However, other monetary unions have centralised fiscal policies to complement their monetary policy, in line with the fiscal federalism literature, which argues that the macro policies should be governed by the central/federal government.This thesis aims to assess the effectiveness of a centralised fiscal scheme, as recommended by the fiscal federalism literature, for EMU for asymmetric shock absorption. To achieve this purpose, a mathematical model is set up to provide unionwide unemployment insurance. The model estimates shock coverage values amounting up to 19% of the shock in individual countries affected negatively.