Mali yerelleşme ve yatay eşitsizlik sorunu: Türkiye örneği
Fiscal decentralisation and horizontal inequality problem: The case of Turkey
  1. Tez No: 383449
  2. Yazar: BERKAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Çalışma, 21. yüzyılın trendi olan ve kamu sektörünün etkinsizliğine çare olarak gösterilen mali yerelleşmeyi ve önünde engel olan yatay eşitsizlik sorununu Türkiye örneği üzerinden açıklamaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de mali yerelleşmenin emarelerini ortaya çıkarmak; insanların mali düşüncelerle göç edip etmediğini ortaya koyarak yerel yönetimler maliyesi literatürüne katkıda bulunmaktır. Çalışmanın temel hipotezi, Türkiye'de insanların mali düşüncelerle göç edip etmediği konusudur. Çalışmanın yöntemi, Türkiye'de 2007-2010 dönemini kapsayan yıllık verilere dayalı panel veri teknikleriyle, yatay eşitsizlik sorununu temel alan bir bakış açısı kullanarak, mali düşüncelerin varlığını analiz etmektir. Çalışmada, mali düşüncelerin varlığının test edilmesi amacıyla rassal etkiler modeli kullanılmıştır. Türkiye'de mali düşünceler yurtiçi göçün belirleyicileri arasındadır ve buna bağlı olarak Türkiye'de kamu ekonomisinde rekabet ortamının varlığından söz edilebilir ve kamu ekonomisinin mali yerelleşme emareleri gösterdiği sonucu ortaya çıkar. İnsanlar yerel harcama motifini dikkate alarak daha fazla yerel harcama yapan yerel birime ve yerel vergileme motifini dikkate alarak daha fazla yerel vergileme yapan yerel birime göçme eğilimindedirler. Bu nedenle, Türkiye'de Tiebout hipotezini destekleyen bir bulgunun varlığından söz edilebilir. Bir diğer hipotez, Türkiye'de yerel kamusal mal üretiminde yatay eşitsizliğin var olup olmadığı sorusuna yanıt aramaktır. Yatay eşitsizliğin varlığı, kamu ekonomisinde rekabet ortamının çarpıklığına işaret eder. Yatay eşitsizliğe sahip iller yatay rekabette dezavantaja sahiptirler. Türkiye'de yerel birimler arası yatay eşitliğin kurgulanmasına yönelik tedaviler gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study explains the horizontal inequality problem which is an obstacle for fiscal decentralisation which has been 21th century trend and shown as a solution to the inefficiency of the public sector by the case of Turkey. The aim of this study is to reveal the signs of fiscal decentralisation in Turkey and to contribute to the local government economics by revealing whether people migrate with the fiscal considerations. The main hypothesis of this study is whether people migrate with the fiscal considerations in Turkey. The method of the study, including period 2007-2010 with annual data based on panel data techniques in Turkey, using a perspective based on the horizontal inequality problem is to analyze the existence of the fiscal considerations. In this study, a random effects model has used in order to test the existence of fiscal considerations. The fiscal considerations are among the determinants of domestic migration in Turkey and consequently, there may be mentioned the existence of competition in the public economy in Turkey and occur as a result of the public economy showed the signs of fiscal decentralisation. People who are taking into account the local spending patterns tend to migrate to the local unit which spends more and taking into account the local taxation patterns tend to migrate to the local unit which collects taxes more. Therefore, the evidence has been found in Turkey is supporting the Tiebout Hypothesis. Another hypothesis, whether it is the horizontal inequalities in local public goods production is to answer the question. The existence of horizontal inequality refers to the distortion of competition in the public economy. The provinces with the horizontal inequality have the disadvantage about the horizontal competition. In Turkey between the local units, the treatments about the development of the horizontal equity are required.