Gelişmekte olan ülkelerde maliye politikalarının gelir dağılımına etkisi - Türkiye örneği
The effect of fiscal policies on income distribution in developing countries ? Turkey example
- Tez No: 228284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Toplumsal ilişkiler ister sınıflar, isterse bireyler üzerinden anlaşılmaya çalışılsın üretilen toplam gelirin dağılımı, bu dağılımda etkili olan faktörler ve bunun toplumlar ve zamanlar arası karşılaştırılmasına ilişkin bilgi birikimi ve yaklaşım farkları bu anlama çabasında önemli bir katkı unsurudur. Toplumsal ilişkileri tahlilde önemli bir yeri olan gelir dağılımı ile toplumları saran güçlü bir mekanizma olarak devletin birlikte ele alınması anlamlı olmanın ötesinde gerekli görülmektedir.Devletin ekonomi içindeki varlığı para ve maliye politikaları, regülasyonlar, dış ticaret politikaları ve gelir politikaları ile mümkün olmaktadır. Devletin gelir dağılımına etkisi ise vergi ve kamu harcamaları ile ilgili aldığı kararlar bütünü olarak ifade edilebilecek maliye politikalarının gelir dağılımına etkisi üzerinden tartışılmaktadır.Bu çalışmada bir gelişmekte olan ülke olarak sınıflandırılan Türkiye'de maliye politikalarının vergiler ve kamu harcamaları üzerinden gelir dağılımına etkisini incelemenin, genel olarak gelişmekte olan ülkelerde bu etkinin yönü doğrultusunda fikir verebileceği ve öneri getirilmesine imkan sağlayacağı düşünülmüştür.Bu kapsamda çalışmada farklı iktisat okulların gelir dağılımına yaklaşımı ve gelir dağılımı ölçüm yöntemleri ele alındıktan sonra vergilerin ve kamu harcamalarının gelir dağılımına etkisi teorik bazda incelenmiş ve Türkiye'de yapılan gelir dağılımı araştırmaları ve maliye politikaları ile gelir dağılımı ilişkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social relations are intended to be comprehended whether in terms of classes or individuals, distribution of aggregate income, influential factors on this distribution and the differences in knowledge and approach relating to inter-temporal comparison over countries are essential contributions to this comprehension endeavor. Conceptualizing both income distribution that has important place in social relation analysis and the state as a powerful mechanism surrounding the societies is regarded indispensable beyond being meaningful.Existence of state within economics can be realized by means of monetary and fiscal policies, regulations, foreign trade policy and income policies. However, the impact of governmental policies on income distribution is discussed over the effect of fiscal policies, which can be denoted set of decisions relating to tax and public expenditure, on income distribution.In this thesis, analyzing the effect of fiscal policies on income distribution considering taxes and public expenditures in Turkey classified as a developing country is contemplated to enable giving a general opinion about the direction of this effect in developing countries and bringing forward a proposal.In this context after approaches of different economic schools to income distribution and methods of income distribution measurement have been handled, effect of taxes and public expenditures on income distribution is examined theoretically and then researches on income distribution done in Turkey and the relationship between fiscal policies and income distribution are tried to be evaluated.