Doğrusal hedef programlama ve sanal bir tekstil firmasında uygulama denemesi
Linear goal programming and texkstil company is experimenting with virtual application
  1. Tez No: 270895
  2. Yazar: MÜYESSER CANDEĞER ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsanlar gerek günlük gerekse is yaşamlarında kararlar alarak hayatlarına devam etmektedirler. Bu kararlar kimi zaman önemsiz kararlar olmakla birlikte çoğu kez oldukça önemli sonuçlara neden olmaktadır. Bir kararın verilebilmesi için birden fazla seçeneğin olması gerekmektedir. Böylece karar verecek olan kişi faydası en fazla olan seçeneği seçerek kararını belirleyecektir.Çalışmanın amacı, çağın ilerlemesiyle birlikte gelişen teknolojinin insanların gereksinimlerinin artması ve karmaşıklaşması sonucu ortaya çıkan problemlerin çözümünde yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan Hedef Programlama yönteminin kullanımını ve amacını anlatmaya çalışmaktır.Çalışmanın teori kısmında Doğrusal Hedef programlama, çözüm yöntemleri ve türleri açıklanmaya çalışılacaktır.Uygulama kısmında ise, sanal bir işletme olan KAR tekstil firması üzerinde Hedef Programlama yöntemi uygulanmıştır. Yöntem uygulanırken, yönetimin isteklerine göre Ağırlıklı Doğrusal Hedef Programlama ve Eşit Ağırlıklı Doğrusal Hedef Programlama modelleri tercih edilmiştir. Modeller Lingo paket programı ile çözülmeye çalışılıp, işletmenin karar verme modellerinin çözümleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
People must make decisions in everyday life as well as life is to continue. These decisions, although sometimes insignificant decisions are often quite important consequences. To be given a decision must be more than one option. Thus, people who have to decide which option to choose a maximum of benefit will determine the decision.The aim of our study, with age developing technology evolves, the needs of the people to rise and become complex as a result of problems arising in the solution is widely used as a method of goal programming method with the use and purpose is to try to explain it.Part of the study in the theory of linear goal programming, solution methods and types will be tried to explain.In the second part is a virtual business that KAR textile firms were applied on the target programming methods. Method is applied, according to management's request and Equal-Weighted-Weighted Linear Goal Programming models were preferred Linear Goal Programming. Models have been tried to be solved with Lingo package program and the solution of business decision-making models are discussed.