Ravel'in orkestrasyon tekniği üzerine bir analiz
An analysis on the orchestration technique of Ravel
- Tez No: 270972
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Müzik, Biography, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada Ravel'in orkestrasyon tekniği üzerine bir inceleme yapılmıştır. Bu inceleme Mussorgsky'nin `Bir Sergiden Tablolar' adlı piyano eserinin orkestrasyonu üzerinden yapılmış, Ravel'in orkestrasyon tekniğindeki detaylar ortaya konmaya çalışılmıştır.Çalışmaya orkestrasyonun kısa bir tarihçesi ile başlanmış, İzlenimcilik akımı, Ravel'in hayatının genel yapısı özetlenmiş ardından `Bir Sergiden Tablolar' eserine değinilmiş, bu bağlamda Mussorgsky'nin hayatı ve eser ile ilgili genel bilgiler aktarılmış, eserin diğer orkestrasyonlarına değinilmiş ve Ravel'in orkestrasyonunun genel özellikleri anlatıldıktan sonra aynı eserin detaylı orkestrasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is an investigation on the orchestration technique of Ravel. For this purpose the study is based on the orchestration of the composition for the piano: `Pictures at an Exhibition? by Mussorgsky. Thus, Ravel?s orchestration technique has been analyzed in detail throughout this specific work.The study starts with a short historical overview on orchestration, impressionism and the life of Ravel. General information on Mussorgsky?s compositional life and on his work `Pictures at an Exhibition? have been given. Different orchestrations by other composers of this work are mentioned. Finally, the orchestration of Ravel has been analyzed in detail.