Ravel'in piyano müziğinde Empresyonizm'in yansımaları: Müzikalite ve ifade
Reflections of Impressionism in Ravel's piano music: Musicality and expression
  1. Tez No: 995595
  2. Yazar: ELİF GÜLERSÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TAYFUN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyılın başında Fransız müziğinin önemli temsilcilerinden biri olan Maurice Ravel'in sanat hayatını ve müzikal stilini, empresyonizm akımı bağlamında ele alarak bestecinin özgün sanatsal kimliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, beş temadan oluşan bir tasarım çerçevesinde sunulmuştur. Bu temalar sırasıyla“Empresyonizm akımının temel estetik ve müzikal bileşenleri”,“Ravel'in müzikal yaşamı ve sanatsal kimliği”,“Ravel'in Les Apaches grubundaki konumunun estetik anlayışı ve bestecilik yaklaşımı üzerindeki izleri”,“Ravel'in müzikal stilinin armoni, form ve renk anlayışı bakımından empresyonizmin estetik ilkeleriyle ilişkilendirilmesi”ve“Ravel'in Sonatine adlı eserinin form yapısı ile müzikal özellikleri”şeklinde belirlenmiştir. Ravel'in eserlerinde gözlemlenen klasik formlara bağlılık ile empresyonizmin getirdiği yenilikçi armoni, atmosfer yaratımı ve renk anlayışı arasındaki denge, araştırmanın temel problem durumunu oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, hem Ravel'in yaşamı ve sanatsal gelişimi hem de eserlerindeki kültürel ve estetik etkiler çok yönlü bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın bir diğer odak noktası, bestecinin seçili piyano eserlerinden olan“Sonatine”adlı yapıtının form, atmosfer ve müzikal açıdan incelenmesidir. Böylelikle Ravel'in yalnızca empresyonist bir besteci olarak değil, aynı zamanda klasik geleneğe bağlı fakat farklı kültürlerden beslenerek yeni ve özgün olanı gerçekleştiren bir sanatçı olarak ele alınması hedeflenmiştir. Araştırmada, öncelikle empresyonizm akımının doğuşu ve farklı sanat alanlarındaki (resim, edebiyat ve müzik) yansımaları ele alınmış; akımın estetik ve teknik bileşenleri tanımlanmıştır. Claude Monet'nin“İzlenim: Gün Doğumu”tablosundan hareketle başlayan bu estetik yaklaşımın, sanatçılar üzerinde yarattığı atmosfer aktarılmış, Debussy ve Ravel gibi besteciler tarafından müzikte nasıl dönüştürüldüğü üzerinde durulmuştur. Resim sanatında başladığı gibi müzikte de bestecileri etkisi altına alan bu akımın, eserlere yoğun bir şekilde işlendiği görülmüştür. Empresyonist müzikte görülen mod kullanımı, serbest ritmik yapılar, renkli tını arayışları ve atmosfer yaratma kaygısı, romantik dönemin yoğun duygusallığına bir tepki olarak ele alınmıştır. Ravel'in bu akım içindeki yeri, Debussy ile olan benzerlikleri ve farklılıkları üzerinden değerlendirilmiş; özellikle onun klasik biçimlere bağlılığı ile detaycı kişiliğinin üslubunu belirleyen unsurlar olduğu ortaya konmuştur. Çalışmada araştırma yöntemi olarak literatür taraması kullanılmış; Sérullaz (1983), Kelly (2001), Orenstein (1991), Aydınoğlu (2010), Tulga (2009) gibi yerli ve yabancı araştırmacıların eserlerinden yararlanılmıştır. Bunun yanı sıra Ravel'in seçili piyano eseri“Sonatine”, form, armoni ve stil bakımından analiz edilmiştir. Literatürdeki önceki çalışmalar Ravel'in orkestrasyon tekniği, Debussy ile karşılaştırmalı müzik stili, piyano yazımındaki incelikleri ve empresyonist özellikleriyle ilgili önemli veriler sunmuştur. Bu tez ise söz konusu araştırmalara ek olarak Ravel'in müzikal stilini çok boyutlu şekilde ele alarak özellikle Sonatine üzerinden ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirmektedir. Tezin kapsamı içerisinde, Ravel'in sanat yaşamı erken, olgunluk ve geç dönemleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Erken döneminde Bask kökenli annesinden aldığı halk ezgilerinin ve Paris'in sanat dolu ortamının, olgunluk döneminde orkestrasyon ustalığı ve piyano yazımındaki yeniliklerin, geç döneminde ise savaşın ve hastalıkların etkilerinin bestelerine nasıl yansıdığı tartışılmıştır. Ayrıca bestecinin Les Apaches topluluğu içerisindeki yeri, dönemin avangard sanat çevreleriyle kurduğu ilişkiler bakımından ele alınmış, bu grubun Ravel'in sanat anlayışına sağladığı katkılar üzerinde durulmuştur. Ravel'in müzikal stili; armoni, form, orkestrasyon, melodik yapı, kültürel etkiler ve kişisel özelliklerin stilindeki yansımaları bağlamında analiz edilmiştir. Bestecinin geleneksel formları yenilikçi armonilerle birleştirmesi, modal diziler ve pentatonik yapıların kullanımı, orkestral renkleri zenginleştirmesi onun müziğinin temel taşları arasında yer almıştır. Ayrıca ayrıntılara verdiği önem, titiz kişiliği ve estetik duyarlılığı, eserlerinde gözle görülür şekilde hissedilmektedir. Çalışmanın uygulamalı kısmında Ravel'in“Sonatine”adlı piyano eseri üç bölüm halinde incelenmiş; Modéré, Mouvement de Menuet ve Animé bölümleri form yapısı, armonik özellikler ve piyano yazımı açısından değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, eserin klasik form yapısını koruduğu, ancak armonik renkler, ritmik çeşitlilik ve nüans kullanımı açısından empresyonist özellikler taşıdığı tespit edilmiştir. Bu durum, Ravel'in empresyonist atmosfer ile klasik form anlayışını özgün bir sentezde buluşturduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, Ravel'in müziği yalnızca empresyonist akımın bir uzantısı olarak değil, aynı zamanda klasik gelenek ile modernist eğilimlerin kesişiminde gelişen bir üslup olarak değerlendirilmelidir. Ravel, eserlerinde titizlik, detaycılık ve estetik bütünlüğü ön plana çıkararak 20. yüzyıl müziğinin önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Bu tez, hem Ravel'in müzikal kişiliğini ve empresyonizm içindeki konumunu hem de Sonatine'in ayrıntılı analizini sunarak müzikoloji literatürüne katkı sağlamaktadır. Ayrıca, icracılar açısından da eserin teknik ve yorum açısından sunduğu zenginliklerin anlaşılması bakımından önemli bir kaynak işlevi görmektedir. Elde edilen bulguların, dinleyici ve icracılar için anlamlı bir referans noktası olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the artistic life and musical style of Maurice Ravel, one of the most significant representatives of early 20th-century French music, within the framework of Impressionism, in order to highlight the composer's unique artistic identity. The balance observed in Ravel's works between adherence to classical forms and the innovative harmonic language, atmospheric qualities, and coloristic approach brought by Impressionism constitutes the central problem of the research. In this regard, both Ravel's life and artistic development, as well as the cultural and aesthetic influences reflected in his works, are evaluated from a multidimensional perspective. Another focal point of the study is the analysis of Ravel's selected piano composition,“Sonatine”, in terms of form, atmosphere, and musical characteristics. Thus, the study seeks to present Ravel not only as an Impressionist composer, but also as an artist who, while rooted in classical tradition, drew inspiration from diverse cultures to create new and original expressions. The research first addresses the emergence of Impressionism and its reflections in various art forms (painting, literature, and music), defining the aesthetic and technical components of the movement. Beginning with Claude Monet's Impression: Sunrise, the atmosphere created by this aesthetic approach is discussed, along with how it was transformed into music by composers such as Debussy and Ravel. Just as it began in painting, Impressionism also strongly influenced music and became deeply embedded in compositions. The use of modes, flexible rhythmic structures, colorful timbral explorations, and the concern for atmospheric expression in Impressionist music were viewed as a reaction against the intense emotionality of the Romantic era. Ravel's position within this movement is evaluated through his similarities and differences with Debussy, with emphasis on his attachment to classical forms and his meticulous personality as defining elements of his style. The study adopts a literature review method, making use of the works of Sérullaz (1983), Kelly (2001), Orenstein (1991), Aydınoğlu (2010), Tulga (2009), among others. In addition, Ravel's selected piano work Sonatine is analyzed in terms of form, harmony, and style. Previous studies have provided significant insights into Ravel's orchestration techniques, his comparative style with Debussy, the intricacies of his piano writing, and the Impressionist features in his works. This thesis, however, expands upon these contributions by offering a multidimensional evaluation of Ravel's musical style, with particular focus on a detailed analysis of Sonatine. Within the scope of the thesis, Ravel's artistic life is considered across his early, mature, and late periods. His early period reflects the influence of his Basque mother's folk songs and the artistic environment of Paris; his mature period demonstrates his mastery of orchestration and innovations in piano writing; and his late period shows the impact of war and illness on his compositions. Furthermore, Ravel's place within the avant-garde group Les Apaches is examined in terms of his relationships with contemporary artistic circles and the contribution of this group to his artistic vision. Ravel's musical style is analyzed in terms of harmony, form, orchestration, melodic structure, cultural influences, and the reflections of his personal characteristics. His combination of traditional forms with innovative harmonies, his use of modal and pentatonic scales, and his enrichment of orchestral colors are identified as the cornerstones of his music. Moreover, his meticulous attention to detail and aesthetic sensitivity are clearly evident throughout his works. In the applied section of the study, Ravel's Sonatine is examined in three movements: Modéré, Mouvement de Menuet, and Animé. Each movement is evaluated in terms of form, harmonic features, and pianistic writing. The analyses demonstrate that while the work preserves classical formal organization, it simultaneously exhibits Impressionist characteristics in its harmonic colors, rhythmic diversity, and use of nuance. This reveals Ravel's successful synthesis of Impressionist atmosphere with classical formal principles. In conclusion, Ravel's music should be regarded not merely as an extension of Impressionism, but as a style that emerged at the intersection of classical tradition and modernist tendencies. By emphasizing precision, detail, and aesthetic integrity, Ravel became one of the most significant figures in 20th-century music. This thesis contributes to musicological literature by presenting both Ravel's artistic personality and his position within Impressionism, as well as offering a detailed analysis of Sonatine. Furthermore, the findings are considered to provide a meaningful point of reference for both performers and listeners.