Osmanlı mühaddisi Kemahlı Osman b. Yakub (Ö. 1171/1757) ve El-Muhayyâ adlı Muvatta' şerhi
Ottoman muhaddith Kemahlı Othman b. Yakub and his interpretation Al-Muhayya of Muvatta
- Tez No: 270987
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmada, Kemahî'nin el-Muhayyâ eserinden yola çıkılarak muhaddis yönü ortaya koyulmuştur. el-Muhayyâ, el-Muvatta' eserinin, Muhammed b. el-Hasan eş-Şeybanî rivayetinin şerhi niteliğindedir. Bu rivayet Hanefî ravîlerin rivayetlerinden oluşmaktadır. Şârih de aynı zamanda Hanefî mezhebi mensubudur.el-Muvatta'ın müellifi ise, Malikî mezhebinin kurucusu İmam Mâlik b. Enes'tir. el-Muhayyâ da, en önemli el-Muvatta şerhlerinden biri hesab edilmektedir. Şöyle ki, bu kitap sonrası Kemahî'nin ilmi şahsiyeti ortaya çıkmıştır. O, şerhi sırasında sadece nakillerde bulunmamış, aynı zamanda tahliller ve tenkitler de yapmıştır. Yine o, bu şerhi sırasında hadis, tefsir, fıkıh, fıkıh usulü, akaid, tasavvuf ve Arapça ilimlerine hakim oluşu da dikkat çekmektedir. Ayrıca o, şerhinde dil konusunda da kendi yöntemini belirtmiş, geniş bir ilmî eser ortaya koymuştur. Zira, bu şerhi okuyan kimse, hicri üçüncü veya dördüncü asırlarda yazılmış bir eser okuduğunu hissetmektedir. Bu tespit, on sekizinci asrın sadece hâşiyeler yazılarak ilmî düşüşün başlandığı bir asır olduğu yönündeki iddiaları yalanlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Kemahi is an Ottoman scholar of eighteenth century. He has writings in a lot of Islamic sciences like the Hadith, the Tafseer, the Fiqh, the Methodology of the fiqh and Arabic.In this dissertation, on the base of al-Kamahi?s book al-Muhayya we studied him as a scholar of the Hadith. This book is a sharh (annotation) of al-Muwatta with the riwaya (relating) of Muhammad b. al-Hasan al-Sheybani. This riwaya consists of the riwayas of Hanafi rawis (relators), at the same time the writer (Muhammad b. al-Hasan al-Sheybani) is a member of the Hanafi sect.el-Muwatta is the famous book of Imam Maliq who is the founder of the Maliqi sect, and al-Muhayya is accepted one of the most important sharhs of al-Muwatta. Thanks to this book Kemahi?s scientific quality has emerged. In this book he did not contented with the transmission of the views of previous scholars but also gave place to his anlysis and criticisms. We also see in this book his competence in the Hadith, Tafseer, Fiqh, the Methodology of Fiqh, the Kalam, Tasawwuf, the Arabic and the Linguistics. This is important that by this book we understand that the opinion of ?eighteenth century is the begining of intellectual decline? is not true.