Türkiye'de uygulanan vergi politikalarına Avrupa Birliği üyelik sürecinin etkileri (1995-2009)
Impacts of the European Union membership process on Turkish tax policy (1995-2009)
- Tez No: 270986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Finance, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Avrupa Birliği bugün 27 üye ülkesinin yer aldığı Tek Pazarı kurmaya çalışmaktadır. Bu amaca ulaşmak için üye ülkelerin hem ekonomi politikalarının hem de sistemlerinin birbirine yakınlaşmasına yönelik düzenlemeler gerçekleştirilmektedir.Avrupa Birliği her alanda olduğu gibi vergi politikası ve sistemi konusunda da düzenlemeler yapmıştır. Hem üye ülkelere, hem de aday olan Türkiye'ye vergi politikası konusunda birçok düzenleme önerilmekte, buna karşılık direktif ve tavsiyelerin uygulanmasını bu ülkelerin yetkisine bırakmaktadır. Avrupa Birliği'ne tam üyeliği müzakere aşamasında olan Türkiye'nin vergi politikasını Birlik müktesebatına uyumlu hale getirmesi gerekmektedir. Bu tezde de ele alındığı gibi Avrupa Birliği'nin amacı üye ülkelerin vergi politikalarının aynılaştırılması değil, sadece uyumlaştırılmasıdır.Çalışmamızda Türkiye'nin vergi politikasına tarihi bir bakıştan sonra dolaylı ve dolaysız vergiler ekseninde Avrupa Birliği ortak vergi politikası ile ilgili olarak Türkiye'nin vergi uyumlaşması konusundaki mesafesi ele alınmıştır. 1995?2009 döneminde Türkiye vergi politikasındaki değişiklikler ve bu değişikliklerdeki Avrupa Birliği etkisi incelenmektedir.Bu çalışmanın konusu Türkiye'de uygulanan vergi politikası ile Avrupa Birliği vergi politikasını karşılaştırmak, Avrupa Birliği vergi politikasının Türkiye vergi sistemine etkisini bulmak ve vergi uyumlaştırmasının gerekliliğini irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Today 27 member states of The European Union work for establishing a Single Market. Member states carry out arrangements for closer to each other within policies and systems to achieve that goal.Due to the fact that there are arrangements, as in all areas of policy and system of European Union, in tax policy and tax system. All member states and Turkey, the candidate for Union, are proposed regulations about tax policy, the implementation of these directives and recommendations has been left the authority to these countries. European Union Membership of Turkey is in the negotiation and tax policy is required to be in harmonization with Union acquits. In this study which is explained in the thesis the aim of European Union is not imitation tax policy of member states, but the aim is harmonization of their tax policies.After over viewing history of Turkish tax policy We look in situations of Turkish direct and indirect taxes, then make on literature scanning about the European Union common tax policy and changes in Turkish taxation in 1995?2009 period and examined the impact of the European Union on Turkish tax system.The purpose of this study is examined research in the Turkish and the European Union tax policy, to make a comparison between these policies in 1995?2009 periods, to find effects of the European Union on Turkish tax system and to indicate the necessity of tax harmonization.