Örgütsel özdeşleşme ve örgütsel güvenin çalışan performansı üzerindeki etkisi
Impact of organizational identification and organizational trust on employee's performance
  1. Tez No: 270988
  2. Yazar: ÜMİT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde temel olarak aynı amaç için birçok işletme farklı performans yönetim sistemlerini ve farklı performans değerlendirme yöntemlerini kullanmaktadırlar. Bu çalışmaya konu olan Balanced Scorecard performans değerlendirme yöntemi performans değerlendirme yöntemleri içerisinde uygulanması en zor ve meşakkatli olanıdır. Örgütsel başarının kurulmasıyla birlikte; örgütsel özdeşleşme ve örgütsel güven ortamının sağlanarak işletmelerin geleceği olumlu şekillenmesi dolayısıyla çalışan performansının artması beklenir. Örgütsel özdeşleşme ve örgütsel güven çalışmaları, çalışanın amaçları ile örgütün amaçlarının birbirine yakınlaşma sürecidir. Bu yakınlaşma ile çalışan, kendisini örgütü ile kişiselleştirmektedir. Örgütsel özdeşleşmiş bir çalışan; doğal bir şekilde kendiliğinden örgütüne bağlı davranışlar ve tutumlar gösterecektir.Günümüzün en çok sözü edilen performans değerlendirme modellerinden biri; Balanced Scorecard performans değerlendirmesidir. Bu sistem, bir yönetici veya personelin, bağlı olduğu yöneticisi, varsa kendisine bağlı çalışan personeli, aynı seviyede görev yaptığı takım üyeleri, işi gereği ortak çalışmada bulunduğu diğer bölüm çalışanları ve yöneticileri ile kendi kendini değerlendirilmesi olarak tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
At the present day, for the same basic purpose, organizations use different performance evaluation systems and methods. Balance Scorecard, presented in this study, is the most difficult and gruelling method within such methods. Constructing the organizational success results organizational identification and organizational confedence and these actions lead to increase of performance of the employees. Organizational identification and organizational confedence is approaching of the purposes of both organization and the employee. This approaching is theidentification of the employee with his or her organization. An organziationally identified employee features adherent behaviours and traits to his or her organization, normally. Balanced Scorecard performance evaluation method is one of the most mentioned performance evaluation method. This system may be defined as the evaluation of the manager or the employee or team members or colleagues of other departments between each other or may be defined as a self-evaluation.