İstanbul'daki atıkların çevre sorunları açısından değerlendirilmesi
Assessment of the garbage in İstanbul in terms of problems against the environment
  1. Tez No: 271004
  2. Yazar: LÜTFİYE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA BALCI AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Çevre Mühendisliği, Geography, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bugün dünyanın tüm bölgelerinde, hava, su ve toprak hızla kirletilmekte; radyoaktif atıklar, zehirli gazlar tüm dünyayı sarmakta; endüstriyel atıklar sularımıza, topraklarımıza, besin maddelerimize karışmakta; doğal ürünlerin yerini sentetik ürünler ve genetik olarak değiştirilmiş organizmalar almakta; eşsiz hammadde kaynakları ve yenilenemeyen enerji kaynakları savurganca tüketilmekte; nükleer enerji santralleri, baz istasyonları bilinen tüm zararlarına karşın hızla çoğalmaktadır.Nüfusun sürekli arttığı, doğal kaynakların hızla tükendiği bir dünyada çevre sorunları giderek önem kazanmaktadır. Son günlerde küresel ısınmanın etkilerinin belirginleşmesi; insanın ve doğanın geleceğini etkileyen önemli bir sorun olması çevresel olayları ön plana çıkarmıştır. Bu sorunlar bilinmesine, öğrenilmeye çalışılmasına rağmen çevresel sorunlara çözüm aramak gönüllüler düzeyinde kalmaktadır. Tüm olumsuzluklara rağmen çevre sorunlarına coğrafi açıdan yaklaşmak çözüme ulaşmada önemli bir adım olacaktır. Önce sorunun tanımlanması ardından neler yapılacağının ortaya konması gerekir.İstanbul'un nüfusu 12 milyonun üzerindedir. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan kentimiz tüketimine paralel atık üretmektedir.İstanbul'daki nüfusun hızlı artması eğitim, sağlık gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Nüfusun hızlı artması sonucu yeni yerleşim yerleri oluşmuştur. Nüfus merkezden çevreye doğru genişleme eğilimindedir. Fazla nüfus fazla atık demektir, eğitim oranı düştükçe atıkların kaynağından ayrı çevre ile uyumlu olarak toplanmadığını görüyoruz. Eğitim seviyesi yüksek (orta, lise, üniversite, lisans üstü mezunu) vatandaşların yaşadığı ilçelerde kaynağından ayrı atıkların toplandığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Today, air, water and soil is rapidly polluted in all regions of the world; radioactive waste, poisonous gas covers the whole world; industrial waste is mixed in our water, soil, food substances; synthetic products and genetically modified organisms replace the natural products; unique raw material resources and nonrenewable energy resources are lavishly consumed; the number of nuclear power plants, base stations increases rapidly despite all their known damages.Environmental problems have been gaining importance gradually in the World, where the population increases continuously and natural recourses consumes rapidly. In the recent days, become clearing of the global warming, being an important problem that affects the future of human and nature, featured the environmental events. Although these problems have been known and struggling to be learned, searching solution to the environmental problems stays at the volunteers? level.Although there are all kinds of negativities, approaching to the environmental problems, will be an important step regarding to reach the solution from the geographical point of view. First the problem should be identified and then what should be done, has to be set forth.İstanbul is an inevitable city where the consumption amount will be more, because of its 12 million populations. Existence of more consumption will increase the amount of the wastes directly proportional as well.Rapid increasing of the population in İstanbul, brings the problems with it such as education, health, and environment.New settlements have been formed due to rapid increase of population. Population has a tendency to expand from center to periphery. Excessive population means waste; as the rate of education decreases, we see that the waste is not collected separately from the sources in harmony with the environment. However, we see that the waste is collected separately from the sources in the districts where the people having high education levels (high school, university, master graduation) live.Rapid increasing of the population in İstanbul, brings the problems with it such as education, health, and environment.