Yazılı basında dağıtım ve seköre ekileri
Distubition in the press and the effect of the sector
- Tez No: 271005
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
?Yazılı Basında Dağıtım ve Sektöre Etkileri? isimli doktora tezinde, çalışma sahibi Ersin Turan; Dünya'da Türkiye'de geçmişten günümüze dağıtım olgusunun nasıl geliştiği; dağıtımın ne tür etmenlerden etkilendiği ve satışı nasıl etkilediği çalışmanın ana temasını oluşturmuştur. Bu bağlamda sektörel temelde tanımların ortaya konulması, verilerin değerlendirilmesi ve İnternet ortamının yazılı basının geleceğine etkisinin ipuçları çıkarılmaya çalışılmıştır. Basın İlan Kurumu'nun verilerinden çıkarak 1965?2008 seneleri arasında resmi ilan almayı hak etmiş yayınların dağıtım verilerinin kavramlar ve tarihsellik içinde değerlendirilmesi yapılmıştır. İnternet mecrasının yurt dışında gelmiş olduğu noktadan yola çıkarak, günümüz Türkiye'sinin bu alandaki geleceğine yönelik bazı verileri de bu çalışmanın içine yer aldı. Özetle çalışmamız; yazılı basının ekonomik olarak ayakta kalması için, üretim hizmetinin dışında işletmesel temelde diğer yanlarını da okuyucuya hatırlatma amacıyla başlamıştır; dağıtımın yazılı basının geleceğine yönelik en temel yapı taşlarından olduğu iddiasıyla devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In topic of P.Dr called ?Distibution in the Press and the Effect of the Sector? works owner Ersin Turan says; the progress of the distribution; by which factors the distribution is affected and it's influence on the sales from past to present in the world and in Turkey is the main theme of this study. In this context the definitions on the sectoral basis and data evaluation is put forth and the clues how the internet medium affects the future of the press is explored. Based on the data of Basın İlan Kurumu, the distribution data of the publications which deserved to advertise officially between 1965?2008 is analyzed conceptually and on historical view. Considering the present situation of the internet medium abroad, some data of Turkey's future in this field also takes place in the study. Briefly, the study aims to remind the characteristics of the printed media as a business enterprise, for the press to keep up economically and claims that the distribution is one of the essential elements for the future of the press.