Cumhuriyetten günümüze Mezzosoprano için yazılmış eserlerin incelenmesi ve karşılaştırılması
The analysis and comparison of compositions written for Mezzo-soprano?s from the formation of the Republic of Turkey to present date
  1. Tez No: 271008
  2. Yazar: EZGİ SAYDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞEBNEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Mustafa Kemal Atatürk ülkesinde Çağdaş Çoksesli Türk Müziği'nin kurulmasına ve gelişmesine çok büyük bir destek vermiştir. Yetenekli Türk gençlerini Avrupa'nın en önemli müzik okullarına eğitime göndermiş, Avrupa'nın en yetkili müzik otoritelerini Türkiye'de akademik bir müzik eğitimi oluşturmaları ve öğrenciler yetiştirmeleri için görevlendirmiştir. Yurt dışına eğitime gönderilen genç besteciler ülkelerine geri döndüklerinde pek çok kurumda eğitmen olarak yer almışlardır. Bu besteciler arasında ilk kuşak Türk Beşleri ismini almıştır. Türk Beşleri daha sonra gelen bestecilere temel oluşturmuş, ikinci kuşak ve üçüncü kuşak bestecilerin yetişmesine çok büyük bir katkıda bulunmuşlardır. Türkiye'de opera sanatının gelişmesine ve bir şan ekolünün oluşmasına öncülük etmişlerdir. Özellikle orijinali mezzosoprano için tercih ettikleri eserler bestelemişler operalarında çok önemli roller vermişlerdir. Bu çalışmada Türkiye'de son 86 yıl da (1923-2009) yetişen bestecilerin ve mezzosoprano için yazdıkları eserlerin incelenmesi ayrıca bu süre içinde sürekli gelişen ve evrensel düzeye ulaşan Türk müzik sanatının dönemsel olarak ele alınması ve bu sonuçların karşılaştırılması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Kemal Atatürk supported the establishment and development of the `Contemporary Polyphonic Turkish Music?. He sent talented young Turks to the best music schools in Europe; he brought in and appointed the most qualified, accredited music authorities from Europe, to establish an academic music curriculum in Turkey to educate students.Young prospective composers/musicians who were sent to Europe for their education returned and offered their services to education in many different institutions. In this first generation of composers, a group was formed known as the `Turkish Five?. They set the precedence to and influenced the second and third generation composers who followed them. Turkish composers have pioneered the development of opera and singing in Turkey. Their pieces were originally composed for a mezzo-soprano voice and mezzo-soprano?s had important parts in their opera?s. This thesis will study and compare the composers of the past 86 years in Turkey (1923-2009), the pieces they have written for mezzo-soprano?s and how Turkish music has globally grown during this period.