The conceptual shift of technology in post-war American science fiction: From the pulps to Kurt Vonnegut and Philip K. Dick
Dergilerden Kurt Vonnegut ve Philip K. Dick'e savaş sonrası Amerikan bilim kurgu edebiyatında teknolojinin kavramsal değişimi
  1. Tez No: 271009
  2. Yazar: CANER AKOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUDRET NEZİR YUNUSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, hem 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında yaşanan teknolojik gelişmelerin bilim kurgu edebiyatında yarattığı büyüleyici etkiyi, hem de bu etkinin İkinci Dünya Savaşı'nın ardından teknolojinin beşiği olarak yükselen ABD ve onun tekno-kapitalizmi tarafından korkuya dönüştürülmesinin edebiyata nasıl yansıdığını irdelemeyi amaçlar. Bilimin, teknolojinin, mucitlerin ve icatların büyük bir yükseliş gösterdiği 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başları ampul, telefon, uçak gibi icatların gerçekleşmesine şâhit olmuş, insanlara umut vermiş ve bu umut da yerini bilim kurgu edebiyatında bulmuştur. Özellikle ABD'deki 1893 Büyük Chicago Fuarı'nda sergilenen teknolojik gelişmeler ile başlayan bu esinti, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde Hugo Gernsback'in popülerleştirmesiyle bilim kurgu edebiyatına yansımıştır. Bu dönemde ortaya çıkan eserler dünyaya örnek olma ve onu daha ileriye götürme amacını üstlenmiş olan ABD'nin ve erkek Amerikan mühendisinin zaferlerini konu alırken, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki dönemde ortaya çıkan eserler ise yıkımın getirdiği dünyada teknolojinin artık kurtarıcı ve ilerlemenin eş anlamlısı olmak yerine, yok edici bir gücün temsilcisi olduğunu yansıtmaya başlamıştır. Çalışmanın temelindeki sav, teknoloji ve bilimin bilim kurgu edebiyatının temelindeki yerinin İkinci Dünya Savaşı sonrası ABD'sinde bir değerler dizisi değişiminden geçtiği ve ABD'nin savaş sonrasında teknolojinin beşiği haline gelerek tek pazar olarak yükselmesinin sonucunda meydana gelen değişimlerin bilim kurgu edebiyatında da bir değişimi yansıttığıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the representation of the influence of the technological developments during the end of the 19th and the beginning of the 20th century as fascinating and the transformation of this representation to fear and dwarfing by the post-World War II USA?s techno-capitalism and its rise as the cradle of technology. The end of the 19th and the beginning of the 20th century were eras that experienced a progress in science, technology and inventors, witnessing inventions such as the light bulb, the telephone and the plane. These inventions gave people hope about the future and this hope found its place in science fiction. Starting with the World?s Columbian Exposition in Chicago in 1893, this change was represented in science fiction popularized by Hugo Gernsback in the first quarter of the 20th century. While works that appeared during this period used the victorious exploits of the male, American inventor and the USA?s mission of being an example to the world and leading it to progress, post-war works reflected that technology was the representation of a massive, destructive force and it was no more a savior. The main argument in this study states that science and technology in science fiction underwent a paradigm shift in the post-World War II USA, and that the changes which resulted from the USA?s rise as the sole market and the cradle of technology is also represented in science fiction.