Kamu ve özel diyaliz merkezlerinde çalışan hemşirelerin örgütsel bağlılıklarına ilişkin bir araştırma
A research on the organizational commitment of nurses working at public and private dialysis centers
- Tez No: 271007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA AYDINLI KULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlık sektörü dahil birçok sektörde çalışanların örgütleri ile olan ilişkilerini düzenleyen İnsan Kaynakları departmanlarının son yıllarda üzerinde durdukları en önemli konu Örgütsel Bağlılıktır. Bir örgütün varlığını sürdürebilmesi için çalışanları ile bir bütün olması gerekir. Örgütün çalışanlarının o örgütte çalışmak istemelerine ve orada çalışmaktan memnun olmalarına, sahip oldukları bilgiyi örgüt içinde paylaşmalarına, örgüt değerlerini benimsemelerine ihtiyaçları vardır.Örgütsel bağlılık bütün bu kavramları kapsamaktadır ve her sektör için önemini yıllardır koruyan bir olgudur. Bu çalışmada kamu ve özel diyaliz merkezlerinde çalışan hemşirelerin örgütsel bağlılıkları ölçülmeye çalışılmıştır. Bunun için çalışmanın son bölümünde Türkiye'nin çeşitli sağlık kurumunda çalışan hemşirelere uygulanan anket sonuçlarına göre Örgütsel memnuniyetlerini ölçmek için SPSS istatistik programı ile analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important issue on which plenty of emphasis has been put in the recent years by the department of Human Resources which puts employees? relations from various sectors including the health sector with the organization in an order is Organizational Commitment. An organization needs to form wholeness with its employees in order to survive. And the employees need to have will to work in that organization, be satisfied with working there, share their information in the organization and internalize the values of the organization.Organizational commitment covers all these concepts and is a fact that has been important for any kind of sectors for years. Organizational commitment levels of nurses working in public and private dialysis centers have been tried to be measured in this study. For this reason, analyses have been made (using SPSS Statistics program) according to the survey results of the nurses working in the various healthcare organizations around Turkey in order to measure their organizational satisfaction levels.