Devlet ve egemenlik açısından iki Körfez Savaşı arasında Kuzey Irak'taki gelişmelerin analizi
Analysis of the developments in Northern Iraq between the period of two Gulf War in terms of state and sovereignty
  1. Tez No: 271017
  2. Yazar: SERKAN KEKEVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Tezin amacı ?devlet? ve ?egemenlik? açısından iki Körfez Savaşı (1991?2003) arasında Kuzey Irak'ta yaşanan gelişmelerin analiz edilmesidir. Tezin genel amacı, oluşturulması hedeflenen kavramsal çerçeve vasıtasıyla 1991 sonrası Kuzey Irak'ta meydana gelen durumun ölçülmesidir. Kavramsal bölümde, devlet ve egemenliğe ait klasik tanımlar, öğeler kullanılmakla birlikte; kendi kaderini tayin, ayrılma, devletliğin tanınması, dış müdahale, uluslararası örgüt, uluslararası yargı ve uluslararası antlaşmalar çerçevesinde devlet ve egemenlik ele alınmıştır. Bu bağlamda, tezin birinci ve ikinci kısmında örnek olaylar da kullanılarak kavramsal çerçevenin pratikler ile desteklenmesi hedeflenmiştir. Tezin uygulama alanı olan üçüncü bölümde Kuzey Irak'taki gelişmeler amaca dönük olarak kronolojik ve tematik olarak değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında ise, Kuzey Irak'ın durumu ve devletleşmesi ile ilgili çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to analyze the developments in Northern Iraq between the period of two Gulf Wars (1991?2003) in terms of the ?state? and ?sovereignty?. By means of the created conceptual framework, it has aimed to measure the situation in Northern Iraq, which occurred after 1991. In the conceptual part of the thesis, classical terms and items have used. Beside this, state and sovereignty have discussed in terms of self-determination, separation, recognition of statehood, foreign intervention, international organizations, international justice and international treaties. In this context, by using the case studies in first and second part of the thesis it has aimed to support the conceptual framework with practices. Third part of the thesis that is correspond to the field of application, developments in Northern Iraq have evaluated chronologically and thematically as fit for purpose. At the conclusion part, we have tried to make inferences related with the situation and statehood of Northern Iraq.