Kozmopolitanizm hülyası ve 21. yüzyıl
The chimera of cosmopolitanism and the 21st century
  1. Tez No: 271016
  2. Yazar: İZZET YAVUZ ODABAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
2500 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan kozmopolitanizm, 1990'lu yılların ilk yarısından itibaren küreselleşmeyle birlikte tekrar ön plana çıkan bir kavram haline gelmiştir. Küreselleşme, bir yandan ulus-devletin gücünü eriterek onun bir krizini yaratırken, öte yandan da küresel boyutta ortaya çıkan sorunlara geleneksel kurumlar çerçevesinde çözüm bulma imkânı daralmakta ve ona eşlik eden neoliberal politikalar ise bireyleri güvensiz kılmaktadır. Kozmopolitanizm ise küreselleşmenin yol açtığı bu sorunlara gene küresel ölçekte cevap verebileceğini söylemektedir. Uzun tarihi boyunca hep bir entelektüel ideal olarak kalan kozmopolitanizmin siyasal bir proje olarak uygulanabilirliği ise hep sorunlu olmuştur. Bu tezde kozmopolitanizmin tarihi sorunlu yönleri ile birlikte incelendikten sonra 21. yüzyılda kozmopolitanizmin siyasi bir proje olarak uygulanabilirliği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The cosmopolitanism which has 2500 years long history becomes a hotly debated concept again in the early 1990s with the advent of the globalization. Globalization, on the one hand, has been creating the crisis of nation-state by effacing the power that previously was held by it, and on the other hand the prospect of finding solutions of the problems that emerge at the global level by means of conventional institutions has been contracting and the implementation of neoliberal policies concomitant with it makes people insecure. As to the cosmopolitanism, it claims that it can provide the global solution to the problems originated from the globalization. Though the cosmopolitanism has been remained as an intellectual ideal in its long history, the political praxis side of it is always considered a problematic. In this thesis, the history of cosmopolitanism is to be explored by showing its problematic aspects, the discussion will, then, turn to whether it will offer a feasible project for the 21st century.