Türk Ceza Kanunu'nda kamu görevlisinin suçu bildirmemesi suçu (TCK. m. 279)
Crıme of faılure by a publıc offıcer to report an offence at Turkısh Crımınal Code (artıcle 279 of TCC.)
- Tez No: 271019
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 279. maddesinde kamu görevlisinin suçu bildirmemesi suçu düzenlenmiştir. Bu çalışmada Türk Ceza Kanunu'nun 279. maddesinde düzenlenen kamu görevlisinin suçu bildirmemesi suçu, ceza hukuku açısından analiz edilecektir. Bu kapsamda suçun koruduğu hukuksal değer, suçun unsurları, kovuşturma usulü ve yaptırımı incelenecektir. Ayrıca suç tipi ile diğer suçu bildirme (ihbar) yükümlülüğüne aykırılıktan kaynaklanan suçlar, yani TCK. m. 278'de düzenlenen ?suçu bildirmeme suçu? ve TCK. m. 280'deki ?sağlık mesleği mensuplarının suçu bildirmemesi suçu? arasındaki ilişki ve farklar da analiz edilecektir. Bununla birlikte suçu bildirme (ihbar) yükümlülüğü karşısında meslek sırrını saklama yükümlülüğü ile doktrinde bildirim (ihbar) yükümlülükleri bulunmadığına dair görüşler bulunan tanıklıktan çekinebileceklerin durumuna da değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Crime of failure by a public officer to report an offence, regulated by article 279 of 5237 numbered Turkish Criminal Code. Crime of failure by a public officer to report an offence which is regulated under article 279 of Turkish Criminal Code, will be analyzed by this thesis in terms of criminal law. In this context, legally protected values, elements of the offence, procedure of prosecution and sanctions will be evaluated. In addition, correlation and distinctions between mentioned crime and other crimes originated by obligation of other type of report of offence, namely crime of ?failure to report an offence? regulated under article 278 of TCC. and crime of ?failure by a member of the medical profession to report an offence? regulated under article 280 of TCC, will be analyzed. Furthermore, obligation of report an offence will be compared with, obligation of keeping confidential information or documents which is hold virtue of title, duty or profession and the position of person who has right to refuse to testify who has no obligation of report an offence according the doctrine, will be mentioned.