Türk Ceza Kanununda suçu bildirmeme suçları
Crimes of not informing a crime in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 572483
  2. Yazar: HASAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ceza doktrininde devletin adli fonksiyonlarının işleyebilmesi için, toplumda bazı kişilerin kamu düzenini bozan haksız eylemlerin işlendiğini öğrendikleri hallerde bu hususları ilgili mercilere bildirmeleri gerektiği anlayışı kabul edilmiştir. Bu anlayış çerçevesinde bu çalışmada 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun“Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler”başlıklı Dördüncü Kısmının“Adliyeye Karşı Suçlar”başlıklı ikinci kısmında düzenlenen,“Suçu Bildirmeme”suçu,“Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi”suçu ve“Sağlık Mesleği Mensuplarının Suçu Bildirmemesi”suçu konu alınmıştır. Çalışmaya konu suçların unsurları ayrı ayrı incelenmiş olup, ayrıca TCK 278, 279 ve 280'de düzenlenen bu suçlara ilişkin doktrindeki farklı görüşler ile Yargıtay İçtihatları çalışma içeriğinde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for the judicial functions of the government to executable in the doctrine of punishment, the understanding that some people in the society should report these matters to the relevant authorities in cases where they have learned that they act in public order. Within the framework of this understanding, the Turkish Penal Code No. 5237 '' crimes against the nation and the state '' and the fourth section of the '' crimes against the judiciary '' settle in the second part of the '' do not report the crime '', ''the crime of not reporting of a public official'' crime and ''not reporting the crime of health care professionals''. The elements of the offenses subject to the study were examined separately, and different views on the doctrine of these crimes, which were held in the Turkish Penal Code 278,279 and 280, and the Supreme Court Practice are tried to be addressed in the content of the study.