Sosyal ve mali boyutları ile terör örnek olay incelemesi: Sofu terör örgütü
Dimensions of social and financial terrorism case study: Sofu terrorist organization
- Tez No: 271020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Terör günümüzün en önemli problemlerinden birisidir. Sosyal ve mali boyutları ile ortaya çıkardığı problemler ülkemizin ve dünyanın gündemini sürekli meşgul etmiştir.Ülkemiz yıllardır terör sorunu ile uğraşmakta, bu sorunun yol açtığı sosyal ve mali yıkımları tamir etmeye çalışmaktadır. Ülkemizin kalkınması ve insanlarımızın refahı için harcanması gereken enerji ve ekonomik değerler terörle mücadeleye harcanmaktadır.Demokratik hukuk devletinin şiddet ve terörü kullanan kişi ve örgütleri bundan caydırmak ve eğer mümkünse topluma yeniden kazandırmak gibi önemli bir yükümlülüğü de vardır. Bu da, doğal olarak güvenlik önlemlerini de kapsayan, ancak siyasi ve hukuki veçheleriyle güçlendirilmiş bir terörle mücadele politikası oluşturmaktan geçmektedir.Bu çalışmada terörün ülkemiz açısından ortaya çıkardığı problemler sosyal ve mali boyutları ile ele alınmış, örnek bir olay incelemesi ile sorunun boyutu ve çözüm önerileri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde terör faaliyetleri ele alınmış, dünya ve ülkemizdeki durum ortaya konulmuş, ikinci bölümde ise bu unsurların toplumsal ilişkileri nasıl etkilediği, ne tür sosyal problemlere yol açtığı, suç ve suçluluk olgusu irdelenmiştir. Son bölümde ise örnek bir olay çerçevesinde, toplumsal değerlerin nasıl suç aracı olarak kullanıldığı, terörün ekonomik boyutu, suç ekonomisi ile terörün bağlantısı ve sosyal çevrenin suç ve suçlulukla bağları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism is one of the important problems of our country. It has always kept agenda of our country and the world busy with its financial and social dimensions, and still continues to keep busy.Our country has been dealing with the issue of terrorism for many years, and trying to repair the financial and social devastation caused by this problem. The energy and economic values required to be spent on development and prosperity of our country, unfortunately, are being spent on fighting against terrorism. This situation whets the appetite of foreign powers who do not want our country?s prosperity and development, so they make every effort to increase terrorism in our country.In this study, the problems caused by terrorism have been addressed in terms of financial and social dimensions, then the size of the problem and proposals of solutions have been trying to put forth via a case study.In the first part of the study, terrorist activities were explained; the situation in the world and our country was described. In the second part, this study examined how these factors affected social relations, what kind of social problems they led, and what crime and delinquency phenomenon were. İn the last part, in a framework of an example case, this study investigated how social values were used as a means of crime, how terrorism and underground economy intertwined, and how social environment was associated with crime and delinquency.