M.Ö. 2.- M.S. 1.yy.larda Lykia tarihi: Roma ile ilişkileri ve eyalet olma süreci
Lycian history among the centuries B.C. 2 and the A.D 1.:Relations with rome and process of becoming a Roman province
  1. Tez No: 271031
  2. Yazar: FİLİZ CAMGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Anadolu'nun güneybatı köşesinde yer alan, bugün Teke yarımadası denilen Lykia Bölgesi'nin, yerine, kökenlerine ve erken tarihine kısaca değindikten sonra bölgenin M.Ö. 2.- M.S. 1. y.y.'larda tarihini ve Roma ile ilişkilerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda çalışma Roma'nın bu dönemdeki politikasını ve Lykia bölgesi kentlerinin Roma hâkimiyetinde ne tür bir tepki gösterdikleri konusuna açıklık getirmektir. Bu konuda Lykia Bölgesi'nin seçilmesinin sebebi Lykialılar'ın tarihinde yabancı kuvvetlere gösterdikleri direnişçi tavırdır. Örnek vermek gerekirse M.Ö. 546'da Persler'in Lydia Krallığı'nın başkenti Sardes'i ele geçirdikten sonra Anadolu'daki Lydia hâkimiyetine son vererek General Harpagos'un güneydeki bölgelere gönderilmesidir. Pers kumandanı Harpagos güney bölgelerde sadece Lykia'da bir direnişle karşılaşmış, Orta Lykia'daki Ksanthoslular kadın, çocuk ve varlıklarını kalede yakarak öldürmüş, erkekleri ise son kişiye kadar savaşmış, teslim olmamışlardır. Bu konuda örnek gösterilecek bir diğer olay ise M.Ö. 190 yılında Roma ile Anadolu'nun son güç krallığı Seleukoslar'ın kralı III. Antiokhos arasında meydana gelen Magnesia Savaşı'ndan sonra M.Ö. 188'de Apemea (Dinar)'da yapılan anlaşmaya göre Lykia Roma'nın müttefiki Rhodos hâkimiyetine verilmesidir. Bu durum Lykialılar tarafından kabul edilmemiş ve M.Ö. 180'de Lykia Birliği kurulmuştur. Lykialılar'ın bu tutumu Roma'yı farklı politikalar izlemeye yöneltmiştir. Lykia şehirlerindeki önde gelen zenginleri yönetime getirerek yönetimi oligarşik hale getiren Roma, bu şekilde halkı ikiye ayırmış oluyordu. ?Divide et impera? olarak adlandırılan Roma'nın bu siyaseti bir süre sonra Lykia Birliği işlemez hale getirmiş ve Lykia M.S. 43'te Roma eyaleti olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main object of this thesis is after briefly talk about the origins and the Early History of Lycia that is southwest corner of Anatolia which is called today Teke peninsula, bring up the History of Lycia during the period 2. Century B.C. and 1. Century A.D. and to elucidate Rome?s Policy and Lycia?s position under Roman rule. Lycians displayed resistance to foreign forces throughout the history. For instance in 546 B.C. Persian forces arrived Sardis, the metropolis of the Lydian Kingdom, they conquered the city and they ended Lydian reign. After that Persian commander Harpagus reached South coastal area of Anatolia, he submitted a serious resistance in Lycia especially in Ksanthos. The Lycians withdrew to Xanthos and after destroying the buildings of the city along with their wives, children and proporties, and they invaded to Harpagus? troops to the death of last Xanthian. Another important act of Lycians that must be mentioned here is in the second centruy B.C. When Rome fighted to Antiochos the Great and beated him, in Magnesia ad Spilum in 190 B.C., she made an alliance in Apemea in 188 B.C. and gave Lycia to her ally Rhodes. Lycians didn?t accept this and established a federation in 180 B.C. This approach of Lycians made Rome to produce new policies. When Rome came in contact with Lycia, she trended to make Lycian League have an aristocrat administrative. For his Rome encourged Lycian wealthy people to be oficials but no one else. In this condition Lycian people was divided into two groups: oficial aristocrats and the other people. Rome?s this ?divide et impera? policy made Lycian League not working anymore and A.D. 43 Lykia was organized as a Roman Province.