Reşat Nuri Güntekin'in Acımak romanı üzerinde söz dizimi incelemesi
Reşat Nuri Güntekin syntax analysis on the novel Hurt
  1. Tez No: 271030
  2. Yazar: EKATRİNE ZASESHVİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 559
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye Türkçesi Gramerinin önemli kısmı olan söz dizimi üzerinde bir inceleme yapılmasıdır. Türkiye Türkçesi Söz diziminin özellikleri tanıtmak için bir takım kitaplar okundu, Türkçenin Gramer kurallarına uyarak tutarlı bir sınıflandırmasını yapmak amacıyla Reşat Nuri Güntekin'in Acımak Romanı'nın cümle çeşitlerin örnekleri kullanarak Birinci Bölümde Cümle Bilgisi, İkinci Bölümde Cümle Çeşitleri ve Üçüncü Bölümde Kelime Grupları ayırıntılarıyla birlikte gösterildi. Bu romandan alınmış cümleler bu tezin her bir bölümünün oluşturması için yeterince verimli oldu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the Syntaxes in Turkish Grammer. İn order to introduce the characteristics of Turkish Grammer several books were read and in order to bring up consistent classification that suits the rules of Turkish Grammer the book of Reshat Nuri Guntekin ?The Hurt? was observed. All kinds of sentance assortments of this novel were studied: in the first part sentance structure, in the second part sentance assortments and in the third part word categories were brought together and researched in details. The sentances taken from this novel thet were used in this thesis were productive enought for this study.