Avrupa Birliği'ne katılım süreci ve sonrasında Bulgar televizyonu: 'ticarileşme', 'şeffaflık' ve 'çok seslilik'
The progress of Bulgarian television broadcasting based on the level of commercialization, transparency and pluralism during and after the process of Bulgaria becoming an European Union member state
  1. Tez No: 271032
  2. Yazar: FILIZ HYUSEINOVA MEHMEDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN AKKOR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, Radio and Television, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada esas olarak Avrupa Birliği'ne katılım süreci ve sonrasında Bulgar televizyon yayıncılığında yaşanan gelişmeler; `ticarileşme', `şeffaflık' ve `çok seslilik' gibi kavramlar çerçevesinde sorgulanmaktadır. Ortaya konulan tez, `Bulgar televizyon yayıncılığında `ticarileşme', `şeffaflık' ve `çok seslilik' gibi konularda, Avrupa Birliği'nin politikaları doğrultusunda, bir takım yasal düzenlemelerin yapılmış olmasına rağmen, düzenlemelerin şeffaflık, çok sesliliği korumada ve ticarileşmenin önüne geçmede yetersiz olduğu' şeklindedir. Tezin ispatı için bu konuda ulaşılabilen tüm alan yazın taranmış, ayrıca Bulgar Televizyonu'nda ticarileşmenin boyutlarının saptanabilmesi ve çok sesliliğin incelenebilmesi için alan araştırmaları yapılmıştır.Ulaşılan bazı sonuçları şu şekilde vermek mümkündür: Bulgar hukuki mevzuattı ve 2010 yılının Şubat ayında düzenlenen Bulgar Radyo Televizyon Kanunu; tekelleşmenin önüne geçilmesi, şeffaflığın ve çok sesliliğin korunması konusunda yetersizdir. Çalışma kapsamında 20 Nisan 2010 ila 1 Mayıs 2010 tarihleri arasında takip edilen bTV, Nova Tv ve BNT ulusal televizyon kanallarının program akışları ve ana haber bülteninin içerik analizi sonucunda `ticarileşme' ve `çok seslilik' gibi konularda sorunların yaşandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the progress of Bulgarian Television Broadcasting based on the level of commercialization, transparency and pluralism during and after the process of Bulgaria becoming an EU member state. To protect and encourage transparency, pluralism and discourage commercialization, the Bulgarian state has introduced new regulations which aligned with those already existing in EU. However, these regulations were not sufficient to prevent commercialization and protect pluralism and transparency. The findings in this thesis are supported by arguments collected from all accessible fields in this topic such as newspapers, footage archives and Radio Television Law during the summer of 2010. In addition, the level of commercialization and pluralism in the Bulgarian Television was determined by performing a content analysis.The study makes several conclusions. The new radio and television regulations introduced in February 2010 are not sufficient to prevent monopoly and protect transparency and the pluralism in the media market within the framework of Bulgarian legislation system. The content analysis across several leading TV channels such as bTV, Nova Tv and BNT, during 20th April 2010 and 1st May 2010 has revealed symptoms of serious commercialization and pluralism problems.