Menderes Dönemi Türk-Amerikan eğitim-kültür ilişkileri
Turkish-American education culture relations in Menderes Era
- Tez No: 271047
- Danışmanlar: DOÇ. SELÇUK URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, Soğuk Savaş dönemi Amerikan Dış Politikası ve Menderes Dönemi (1950-1960) Türk-Amerikan ilişkilerinin, Türkiye'deki eğitim-kültür hayatına etkileri değerlendirilmeye çalışıldı. Bu bağlamda Türkiye'ye araştırma yapmak veya ders vermek maksadıyla gelen Amerikalı araştırmacı ve akademisyenler, Türkiye'deki öğretim üyesi, öğretmen ve öğrencilere yönelik çeşitli kurum ve kuruluşlardan verilen burslar, bu kuruluşların desteği ile açılan orta ve yükseköğretim kurumları ile Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmeye yönelik oluşturulan dernekler ve kültürel etkinlikler incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study; during Cold War Period, the effects of American ForeignPolicy and Turkish - American Relations in Menderes Era (1950-1960) oneducation and culture life in Turkey have been studied.In this context, American Researchers and Academicians who came to Turkeyaiming to research and lecture; scholarships given by various associationsand institutes for students and instructors; secondary education andhigher education institutes opened up by the support of these associationstogether with organizations and cultural activities created to developTurkish - American Relationships have been researched.