Bağımsızlık sonrası Gürcistan-Türkiye ilişkileri (1991-2004)
Georgia-Turkey relationship after independence (1991-2004)
  1. Tez No: 271048
  2. Yazar: İRFAN TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra birçok bağımsız devlet ortaya çıkmıştır. Orta Asya ve Kafkasya'da oluşan bu boşluğu doldurmak, nüfuz sahibi olabilmek için bölgesel ve bölge dışı güçlerin mücadelesi başlamıştır. Kültürel ve etnik bağlarımız nedeniyle, ülkemizin ilgisi daha çok Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri üzerinde odaklanmıştır.Gürcistan; Kuzeydoğusunda Dağıstan, güneydoğusunda Azerbaycan, güneyinde Türkiye ve Ermenistan ile komşudur. İçerisinde Abhazya, Acara ve Güney Osetya özerk bölgeleri bulunmaktadır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra 9 Nisan 1991'de istiklalini kazanmıştır.Birinci bölümde; SSCB'nin dağılma sürecinde Gürcistan'daki milliyetçilik akımları ve bunun sonucunda bağımsızlığın kazanılması anlatılmıştır. Bağımsızlığı kazandıran Zviad Gamsahurdiya döneminde sağlam temellere dayalı bir hükümet oluşmadığını, bu yüzden Türk-Gürcü ilişkilerinin hemen hiç olmadığını görmekteyiz. Ayrıca iç meseleleri baskı ve şiddetle çözmeye çalışması dolayı meseleleri çözümsüzlüğe itmiştir. Ondan sonra gelen Eduard Şevardnadze döneminde ancak siyasi ilişkiler başlayabilmiştir.İkinci bölümde; Gürcistan'ın iç sorunları olan Abhazya, Güney Osetya, Acaristan, Ahıska ve Cevahetya (Ahılkelek) Ermenileri meselelerine değinilmiştir. Türkiye'nin bütün sorunlara aynı ortak görüşle, Gürcistan'ın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün korunması ilkesi doğrultusunda çözümünü desteklediği belirtilmiştir.Üçüncü ve son bölümde; ikili ilişkiler İktisadi, Askeri ve Eğitim başlıkları altında incelenmiştir. Gürcistan ekonomik işleyiş bakımından eski Sovyet Cumhuriyetlerine bağlı olması, dış borçlar, eski teknoloji, enerji darboğazı, yüksek enflasyon, işsizlik gibi nedenlerden dolayı zor günler yaşamaktadır. Türkiye'yi batıya açılan bir kapı ve ekonomik gelişmesine katkıda bulunabilecek önemli bir güç, RF'nun nüfuzunu dengeleyebilecek bir komşu olarak görmektedir.
Özet (Çeviri)
After the period of USSR, there were many small independent countries in this region. To fill up the futility and affect the new small republics at that period, the new struggle had begun between local and foreign countries. Because of ethnic and cultural relations, Turkey was interested in Azerbaijan, Middle Asia and the other Turkish Republics.Georgia?s neighbors are; Dagestan in the Northeast, Azerbaijan in the Southeast, Turkey and Armenia in the South. Georgia has autonomous regions like Abkhazia, Ajaria and Southern Ossetia. Georgia has gained its independency in April 9th, 1991 after the damage of USSR.In the first chapter; I want to explain the nationalism in Georgia during the damaging of USSR, and at last indepence. In the period of Zvaid Gamsahurdiya, there was no powerfull governmentkhazia, Ajaria, Sothern Ossetia, so no relationship between Turkey and Georgia. Because of approach the interior problems with intense and violence, Georgia was very far from the solution. When Eduard Şevardnadze had bacame President, the relationship between Turkey and Georgia had been constructed.In the second chapter; Georgia?s interior problems Abkhazia, Ajaria, Southern Ossetia, Axisxa and Chevahetia (Akhalkalaki) Armenians have been talked. Turkey supported the solution at every problem through the conserving indepence and land entirely of Georgia.In the third and last chapter; was written bilateral relationship between Turkey and Georgia under the titles Economy, Military and Education. Georgia is at the bad situation because of unemployment, higher rate of inflation, shortage of energy, oldtechnology, foreign debts and devotion to former USSR economy.For Georgia, Turkey is both an economic power that will help her economic growth and a neighbor that can balance Russia Federation?s influences and she is a passage to the West.