1973 Arap - İsrail Savaşının Suriye basınına yansıması: El-Baas Gazetesi örneği
Reflection of the 1973 Arab-Israel War on the Syrian media: Example of the Baath Newspaper
  1. Tez No: 271046
  2. Yazar: ATİLLA YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMANGAZİ ÖZGÜDENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, Baas Gazetesine göre, Araplar ile İsrail arasında 6 Ekim 1973 yılında meydana gelmiş olan savaşı incelemektedir. Aynı zamanda gazeteden okuduğumuz savaş, konuyu incelemiş yetkin uluslararası kaynaklarla da karşılaştırılmaktadır.Varılan sonuç; 1973 Savaşı'nda, Arap tarafının savaşın dolaylı sonuçlarından faydalanmış ve cephede savaşın ilk günlerinde önemli başarılar elde etmiş olmalarına rağmen, A.B.D'nin önemli desteğini arkasına almış olan İsrail'in, Arap tarafını 67 sınırlarının da gerisine itmiş olması ve gazetenin, savaşın nihayetine varmakta olduğu günlerde gerçekleşmeye başlayan cephesel başarısızlığı ciddi bir propoganda faaliyetiyle destek amaçlı örtmüş olduğudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the war which had been broken out between Arabs and Israel was examined. At the same time the war which we read from the newspaper Baath, was compared with international resources which researched over the same subject.The conclusion we reached; in the 1973 war, is although Arab side benefited indirect results of the 1973 war and at the prelude of the war they achieved some achievements that made the war really hard for Israel which was backed up by the U.S.A, repulse Arab side behind the 1967 lines and the newspaper Baath which realized to be useful propaganda tool, achieved to cover up the failures of both fronts successfully at the last days of the war for the purpose of support