The effects of climate change on agricultural trade capability of Turkey and her major rivals in the European food market
İklim değişikliği?nin Türkiye ve Türkiye?nin Avrupa gıda pazarındaki en büyük rakiplerinin tarımsal ihracat kabiliyetine etkileri
  1. Tez No: 271104
  2. Yazar: HALİT FEDAİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Atmosfere salınan sera gazındaki artış sonucu yeryüzünün ortalama sıcaklığı artmaya devam etmekte, birçok bölge farklı iklim değişimleri ve çevresel etkiler hissetmektedir. İklim değişikliğinin tarım sektörüne olan etkisi farklı iklim değişikliği senaryolarıyla yansıtılmıştır. Sonuç olarak, iklimsel gidişat yüzyılın kalan bölümünde de bu şekilde sürdüğü takdirde, küresel ısınma ve küresel gıda güvenliği konuları politik tartışmaların odağında olmaya devam edecektir.Literatürde iklim değişikliğinin tarımsal üretime ve tarımsal ticaret kabiliyetine etkisi hususunda birbiriyle çatışan tezler vardır. Tarımsal ticarette küresel bir aktör olarak Türkiye, dünya tarımsal ihracat sıralamasında 2008 yılı itibariyle 25. sıradadır. Bu en fazla tarımsal ihracat gerçekleştiren 25 ülkenin dünya tarımsal ihracatındaki payı %71tir. Bu çalışmada, tarımsal ticaret kabiliyetini belirleyen ana unsurlar iklim değişikliği göstergeleri de kullanılarak Türkiye ve onun Avrupa gıda pazarındaki rakipleri için analiz edilmiştir. İlk basamak olarak, Türkiye'nin en fazla tarımsal ihracat yaptığı 15 ülkeden 10'u Avrupa ülkeleri olduğu için Avrupa gıda pazarı seçilmiş ve ikinci basamak olarak ise, Türkiye'nin Avrupa gıda pazarındaki rakipleri belirlenmiştir. Sonra, tarımsal ihracatın belirleyici faktörlerini analiz etmek için 1990-2008 dönemini kapsayan ve 16 ülkenin yer aldığı panel veri seti kullanılmıştır.Modelleme sonuçları, iklim değişikliğinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde tarımsal ticaret kabiliyetini etkilediğini desteklemektedir. Fixed Effect Model sonuçları göstermektedir ki gaz salınım hasarı, Avrupa gıda pazarında Türkiye'nin ve rakiplerinin (gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin) tarımsal ihracat kabiliyetlerini düşürmektedir. Bununla birlikte, karbon dioksit salınım seviyesi gelişmiş ülkelerde tarımsal ticaret etkinliği için olum göstergeler içermektedir. Bunu muhtemel nedeni, karbondioksit miktarını arttıran enerji kaynaklarının kullanımı gelişmiş ülkelerde tarımsal üretimin etkinliğini desteklemektedir. Gelişmekte olan ülkeler için karbon dioksit salınımının etkisi gelişmiş ülkelerdeki etkinin tam tersidir. Çünkü bu ülkelerde, karbon dioksit miktarını arttıran enerji kullanımı tarımı desteklememektedir. Üçüncü sonuç ise, karbon dioksit yoğunluğu hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerin tarımsal ticaret kabiliyetlerini azaltan bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
As the average temperature of the Earth continues to rise as a result of increasing greenhouse gas emissions sent to the atmosphere, many regions will experience different climatic changes and environmental impacts. The impact of climate change on the agricultural sector is projected for various climate change scenarios. Consequently, the global warming and global food security issues will continue to be in the center of the policy debates as the climatic trends continue to exist for the rest of the century.There are conflicting hypotheses regarding the relation between climate change, agricultural production and agricultural trade in the literature. As a global actor in the agricultural trade, Turkey ranks the twenty fifth in the global agricultural exports in the year of 2008. The share of the first 25 countries covers 71% of agricultural exports in the world. In this study, the major determinants of agricultural trade capability regarding with the climate change indicators are analyzed for Turkey and her major rivals in the European food market. As a first step, the European food market is selected because out of top 15 destinations in agricultural export of Turkey, ten countries are the European countries. As a second step, the major rivals of Turkey are determined in the European food market. Third, panel data models are employed to analyze main determinants of agricultural trade for 16 countries for the period of 1990-2008.The empirical evidence supports that climate change affects the agricultural trade capability of Turkey and her major rivals in European food market. Thus, the influences of climate change vary according to development level of countries. The results of Fixed Effect Model reveal that the particulate emission damage decreases the agricultural trade capability of emerging and developed countries in European food market. As a second result, carbon dioxide emission level is favorable for agricultural trade capability in developed countries. Because higher agricultural productivity leads higher carbon dioxide level by the use of energy sources. Carbon dioxide emission has an adverse effect on emerging countries because carbon dioxide is not produced as a result of efficiency in agricultural production. As a third result, carbon dioxide intensity is negatively correlated with agricultural trade capability of both emerging and developed countries.