Exploring learner autonomy through the european language portfolio (ELP) in turkish context
Öğrenen özerkliğini Avrupa dil portfolyosu aracılığı ile Türkiye bağlamında inceleme
  1. Tez No: 271105
  2. Yazar: SİNEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUMRU AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma Türkiye'de bir özel okuldaki dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerinin öğrenen özerkliğini Avrupa Dil Portfolyosu uygulaması aracılığı ile araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma aynı zamanda Avrupa Dil Portfolyosu'nun araştırma bağlamındaki genel uygulanma yapısını ve belirli portfolyo bağlantılı uygulama yöntemlerini bulmayı hedeflemiştir. Araştırma verileri bir dördüncü ve bir beşinci sınıfın 12 haftalık gözlemleri, İngilizce öğretmenleriyle görüşmeler, öğrencilerle odak grup görüşmeleri, iki öz değerlendirme toplantısının ses kaydı ve araştırma alanında toplanan yazılı materyaller yoluyla elde edilmiştir. Gözlem raporlarını yazdıktan ve görüşmeleri yazıya döktükten sonra verileri analiz etmek için bir nitel araştırma analizi yazılım programı N Vivo 8 adlı program kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçları, Avrupa Dil Portfolyosu'nun öğrenen özerkliğine öğrenmeyi planlama, gerçekleştirme, izleme ve değerlendirme yönlerinden katkısı olduğunu göstermiştir. Avrupa Dil Portfolyosu'nun beş ana uygulama yönteminin olduğu da bulunmuştur. Bu uygulama yöntemleri farkındalık yaratma, hedef takibi, içerik seçme ve materyal geliştirme, yansıtma ve öz değerlendirmedir. Bu uygulamalar boyunca öğrencilerin Avrupa Dil Portfolyosu açıklayıcı hedef tanımları ile İngilizce öğrenmedeki hedeflerinin farkına vardığı, etkinliklerin hedeflerini takip edebildiği, üretmek istediği sözel ve yazılı materyallerin içeriğini seçebildiği, kendi tercihleri doğrultusunda materyaller üretebildiği, kendi öğrenme süreçleri üzerinde düşünüp Avrupa Dil Portfolyosu kriterleri ile kendilerini değerlendirebildikleri bulunmuştur. Bu uygulamaların, öğrencilerin kendi öğrenmelerini planlamaları, gerçekleştirmeleri, izlemeleri ve değerlendirmeleri üzerinde etki ederek özerk olmalarına yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca uygulamanın iyileştirilmesi gereken yönleri olmasına rağmen, Avrupa Dil Portfolyosu'nun araştırma bağlamında öğrencilerin farkındalıklarını geliştirip kendi öğrenme süreçlerine dahil olmalarını sağladığı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçları ilgili literature bağlı olarak tartışılmış ve eğitimsel çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore learner autonomy through the implementation of the European Language Portfolio (ELP) in the fourth and fifth grades of a private school in Turkey. It also sought to investigate the implementation of the ELP in that research context by referring to the general structure of the ELP implementation together with the particular practices related to the ELP. The data for the study were collected through on-site observations in one fourth grade and one fifth grade class throughout twelve weeks, interviews with the English teachers of these classes, focus group interviews with students, audio recordings of two self-assessment sessions and artifacts collected in the research site. After writing up the observation reports and transcribing the interviews together with the audio-recordings of the self-assessment sessions, a qualitative research analysis software -N Vivo 8- was used to analyse the data.The findings of the study showed that the ELP contributed to learner autonomy in four aspects; namely in planning, implementing, monitoring and evaluating learning. It was also found that the ELP was implemented through five common practices; namely awareness raising, goal tracking, choosing content and creating materials, reflection and self-assessment practices. Throughout these practices, learners become aware of the goals in language learning with the help of the ELP descriptors, track their goals both in production and reception based tasks, choose the content of the oral or written materials they want to produce and create them using their own preferences, reflect on their language learning process and assess themselves with the help of descriptors in the form of ELP checklists. It has been found out that these practices lead learners towards learner autonomy by helping learners plan, implement, monitor and evaluate their learning. It has been concluded that although the implementation of the ELP can be ameliorated to allow more room for choices and decision making on the part of the learners, in that particular context implementing the ELP helped learners become more aware of their own language learning process and take active roles towards getting more involved in their own learning. The results of the study were discussed by referring to the relevant literature, and pedagogical implications were drawn.