Firm and industry level factors that affect the growth of SMES: Evidence from Turkey
KOBİ?lerin büyümesine etki eden firma ve endüstri seviyeli faktörler: Türkiye?den bulgular
  1. Tez No: 271160
  2. Yazar: ÖZGÜR AHMET TARAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küçük ve Orta Boy İşletme (KOBİ)'ler hemen hemen tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de toplam işgücünün çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Dolayısıyla KOBİ'lerin büyümelerini sağlamaya yönelik olarak atılacak olan adımlar tüm ekonomi için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı KOBİ'lerin büyümelerine etki eden firma ve endüstri seviyeli faktörleri incelemektedir.Bu çalışmada, firmalar, satış büyüklükleri temel alınarak, hızlı büyüyen ve yavaş büyüyen firmalar olarak ikiye ayrılmış ve bu sınıflandırma şirketlerin hem nominal hem de endüstriye göre ayarlanmış büyüme oranlarına göre yapılmıştır. Ayrıca farklı büyüme kriterleri seçilerek analizler tekrar edilmiştir. Çalışmanın ana hipotezleri ise hızlı büyüyen firmalar ile yavaş büyüyen firmaların finansal rasyoları (firma seviyeli faktörler) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu ve firmaların içlerinde bulundukları endüstrilerin karakteristiklerinin (endüstri seviyeli faktörler) firmaların büyümeleri üzerinde etkilerinin olduğudur.Bahse konu hipotezler 2004-2006 yılları arasındaki dönemi kapsayan geniş bir örnek üzerinde test edilmiştir. Söz konusu örnek (i) 2,256 adet KOBİ'nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nca sağlanmış olan firma bazlı verilerinden ve (ii) bu KOBİ'lerin içinde yer aldıkları endüstrilerin karakteristiklerini gösteren çeşitli kaynaklardan toplanmış olan verilerden oluşturulmuştur. Analiz neticeleri KOBİ'lerin yaş ve büyüklüklerinin büyümeleri üzerinde etkileri olmadığını, ancak hızlı büyüyen firmalarla yavaş büyüyen firmaların bazı finansal rasyoları arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunan farklılıklar bulunduğunu, hızlı büyüyen firmaların yavaş büyüyenlere kıyasla, (i) varlıklarına kıyasla daha çok borçlandıklarını, (ii) borçlarının kısa vadeli olduğunu, (iii) daha karlı olduklarını, (iv) daha çok vade eşleme yaptıklarını, (v) daha az ticari ve (vi) daha az kısa vadeli alacakları olduğuna göstermektedir. Ayrıca, KOBİ'lerin bulundukları endüstrilerin büyümeleri üzerinde etkisi olduğu ve yüksek büyüme hızına sahip, az rekabetçi ve çok yenilikçi endüstrilerdeki KOBİ'lerin hızlı büyüdükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Big majority of the total labor force in Turkey is being held by Small and Medium Enterprises (SMEs), as in almost all other countries. Therefore, steps taken to help growth of the SMEs are very important for the whole economy. The objective of this study is to investigate the firm and industry level factors that affect the growth of SMEs.In this study, firms are grouped as high-growth and low-growth ones based on their sales data and this classification is made for both nominal and industry adjusted sales growth rates. Additionally, analyses have been repeated for different growth criteria. Main hypotheses of this study are, there are statistically significant differences between the financial ratios (firm level factors) of high growth and low growth firms and the characteristics of the industries (industry level factors) that the firms are operating in, have effects on the growth of the firms.Aforementioned hypotheses have been tested on a wide sample covering 2004-2006 period. This sample is constructed by (i) the firm-level data of 2,256 SMEs which are provided by Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT), (ii) the industry-level data showing the characteristics of the industries that these SMEs are operating in which are collected from various resources. As a result of the analyses, it has been found that age and size of the SMEs have no significant effect on their growth, but there are statistically significant differences between some of the financial ratios of high and low-growth SMEs suggesting that high-growth firms (i) carry more debt compared to their assets, (ii) use shorter-term debt, (iii) are more profitable, (iv) use more maturity matching, (v) have less trade receivables, (vi) have less short term receivables than low-growth firms. Additionally, it has been found that the characteristics of the industry that an SMEs operates in affect its growth. Specifically, high growth SMEs are found in industries where we observe high growth rates, low competition and high innovativeness.