Drivers of brand extension success and the role of brand relationship quality
Marka yayma başarısını belirleyen faktörler ve marka ilişki kalitesinin rolü
- Tez No: 271161
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BODUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Markaların ve marka yayma stratejisinin önemi göz önüne alınarak bu çalışmanın temel amacı marka yayma başarısında belirleyici olan faktörleri tanımlanamaktır. Önerilen model geçmiş araştırmalarda sıkça değinilen asıl marka kalitesi, marka portföy genişliği, marka portföy kalite uyuşmazlığı, kurumsal imaj ve algılanan benzerlik gibi başarı faktörlerini içermekle birlikte tüketici-marka arasındaki ilişkilerin gücünü ve derinliğini vurgulayan müşteri ilişki kalitesini potansiyel bir başarı faktörü olarak sunmaktır. Modelde incelenen bu faktörlerin anlamlarının ve göreceli önemlerinin doğru yorumlanabilmesi için bu çalışma başarı faktörleri ile marka yayma başarısı arasındaki doğrudan ilişkilerin yanı sıra algılanan benzerlikle diğer başarı faktörleri arasındaki yapısal ilişkileri de göz önünde bulundurmaktadır.Önerilen modeli test edebilmek için beyaz eşya sektöründen üç ulusal marka asıl marka olarak belirlenmiş ve bu markalar için üç adet farklı benzerlik seviyesinde (yüksek, orta ve düşük) hayali yayma ürün seçilmiştir. Anket verisi İstanbul'da yaşayan yaklaşık beş yüz tüketiciden ev veya işyeri ziyareti yoluyla toplanmış ve bir dizi yapısal eşitlik analizi yürütülerek incelenmiştir. Bulgular ön görülen hipotezlerin büyük çoğunluğunun en azından şartlı kabul edildiğini göstermekle birlikte müşteri-marka ilişki kalitesinin yayma ürün başarısında oynadığı hem doğrudan hem de dolaylı rolü, özellikle de orta benzerlik seviyesindeki yayma ürünlerde, ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Given the importance of brands and the strategy of brand extensions, the primary purpose of this study is to determine the key drivers of brand extension success. The proposed model not only incorporates the success factors such as parent brand quality, brand portfolio breadth, brand portfolio quality variance, corporate image and perceived fit that are widely discussed in prior research, but also introduces brand relationship quality that emphasizes the strength and depth of consumer-brand relationships as a potential success factor. In order to avoid any faulty interpretation of the significance and the relative importance of these factors under investigation, the study considers both the direct relationships between success factors and brand extension success and the structural relationships between perceived fit and other success factors.To test the proposed model, three national brands from the white goods sector are determined as the parent brands and for these brands, three hypothetical extension products are selected with varying levels of fit (high, moderate and low). The survey data is collected from a sample of approximately five hundred consumers living in Istanbul by means of house or workplace visits and is analyzed by conducting a series of structural equation modeling analyses. The findings not only show that most of the hypothesized relationships are at least conditionally supported but also reveal the significant role that brand relationship quality plays both directly and indirectly on brand extension success , especially in the context of moderate fit extension products.