How to provide a consistent account of Akrasia
Tutarlı bir Akrasia teorisi
  1. Tez No: 271172
  2. Yazar: SEFA GEYİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CHRYSSİ SİDİROPOULOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezin amacı, felsefi bir problem olan akrasia için tutarlı bir çözüm geliştirmektir. Yunanca bir kelime olan akrasia, Türkçeye ?kendine egemen olamama? ya da ?irade zayıflığı? şeklinde çevrilmektedir. Cevaplamaya çalıştığı soru ise şudur: bir rasyonel aracı, kendisi için en iyi seçeneğin ne olduğunu bildiği halde, nasıl olur da daha az yararlı, ya da zararlı olan eylemi gerçekleştirebilir?Tezde, antik ve modern filozofların çözümleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiş ve Aristoteles'ten ilham alan bir çözüm sunulmuştur. Çözümün altında yatan fikir, bir eylemi yaparken, o eylem hakkında aktif olarak düşünüldüğü takdirde, bilinçli bir şekilde daha az faydalı olan yolun seçilemeyeceği yönündedir. Öte yandan, bir eylemi yaparken, eylem hakkında aktif olarak düşünülmediği takdirde, bilinçli bir şekilde daha az faydalı olan yolun seçilebileceği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide o consistent solution for the philosophical problem of akrasia. Akrasia, a Greek word, is translated into English as ?lacking command over oneself? or ?weakness of will?. The question it deals with is this: how can a rational agent, while knowing the best option for him, go for the less beneficial, or harmful course of action?In the thesis, solutions of both ancient and contemporary philosophers are analyzed in detail, and drawing inspiration from Aristotle, an alternative solution is provided. The idea behind the solution is that it is impossible to go for the less beneficial course of action knowingly while you are actively thinking about the action itself. However, it is argued that when you are not actively thinking about the action itself while doing it, it is possible to go for the less beneficial course of action knowingly.