Economy- wide energy efficiency assessment: A cross-country comparison study in Europe
Ekonomi çapında enerji verimliliği değerlendirmesi: Avrupa ülkeleri arası karşılaştırma çalışması
  1. Tez No: 271173
  2. Yazar: DUYGU CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMİNE NUR GÜNAY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Energy, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ile birlikte sürdürülebilir enerji politikasının iki önemli ayağını oluşturur. Enerji verimliliğinin iyileştirilmesi, bir yandan sera gazları emisyonunu ve yerel hava kirliliğini azaltarak çevreyi korurken, aynı zamanda enerjide altyapı yatırımlarına olan ihtiyacı azaltır, yakıt maliyetlerini düşürür, rekabet gücünü yükseltir ve fosil yakıt ithalatına bağımlılığı azaltarak enerji güvenliğini artırır. 2008'de ithalat bağımlılığı %75 `i bulan, cari açığı ağırlıklı olarak enerji ithalatından kaynaklanan, önemli enerji açığı olan, gelişmekte bir ülke olarak Türkiye, doğru enerji verimliliği stratejilerine muhtaçtır. Bu çalışma Türkiye'nin ekonomi çapında enerji verimliliğini ülkeler arası karşılaştırma ve 1995-2007 yılları arasında Avrupa ülkeleri ile kıyaslama suretiyle analiz etmektedir. Bu çalışmada yararlanılan parametrik olmayan lineer metot; sermaye, işgücü ve toplam AR-GE harcamalarını enerji dışı girdiler olarak, petrol, gaz, katı yakıtlar, nükleer enerji ve yenilenebilir enerji tüketimlerini enerji girdileri olarak, gayri safi milli hasılayı istenen çıktı ve sera gazları emisyonlarını istenmeyen çıktılar olarak kabul etmiştir.Çalışma aynı zamanda, ekonomik aktivite birleşimi, birincil enerji kaynakları birleşimi, toplam tüketimde yenilenebilir enerjinin oranı ve enerji fiyatlarındaki değişiklikler gibi etki eden faktörleri de değerlendirerek enerji verimliliğindeki değişimi araştırmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, zamanla enerji verimliliğinde artış göstermekle birlikte, çevresel faktörler hesaba katıldığında verimlilik skorları ve bunların gelişme hızının dikkate değer derecede düştüğü görülmektedir. Bulgular, aynı zamanda Türkiye'nin, 32 Avrupa ülkesi içinde enerji verimli ülkeler arasında yer aldığını göstermektedir. Ampirik kanıtlar, enerji birleşiminin, ekonomik aktivite birleşiminin ve enerji fiyatlarının enerji verimliliği üzerine önemli etkileri olduğunu da göstermektedir
Özet (Çeviri)
Energy efficiency has become one of the ?twin pillars? of sustainable energy policy along with renewable energy. Improvements in energy efficiency can reduce the need for investment in energy infrastructure, cut fuel costs, increase competitiveness, increase energy security by decreasing the reliance on imported fossil fuels while at the same time help to save the environment by reducing greenhouse gases emissions and local air pollution. Being an energy deficient developing country whose import reliability reached almost 75% in 2008 and whose current account deficit is basedprimarily on energy imports, Turkey is in great need of an accurate energy efficiency strategy. This study analyzes economy wide energy efficiency performance of Turkey by means of cross-country comparison, benchmarking with European countries for the period of 1995-2007. The nonparametric linear model used in the study considers capital, labor and total R&D expenditure as non-energy inputs, oil, gas, solid fuels, nuclear energy and renewable energy consumption as energy inputs, and considers GDP as the desirable output and greenhouse gases emissions as theundesirable output. The study also aims to trace energy efficiency changes over time by evaluating the contributing factors such as activity mix of the economy, sources of primary energy-use, share of renewables and changes in energy prices. The results indicate an improvement in energy efficiency over time but the efficiency scores and their improvement pace is considerably lower when environmental factors are taken into account. The findings also reveal that Turkey emerges as one of the energy efficient countries among 32 European countries. The empirical evidence also supports that energy mix, the activity mix of the economy and energy prices have significant effects on energy efficiency.