Integrating Turkey's renewable energy with global carbon market
Türkiye'nin yenilenebilir enerjisini küresel karbon piyasası ile bütünleştirme
- Tez No: 271171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR ÖZKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Energy, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
İklim değişikliği dünyanın başlıca sorunlarından biri olarak kabul edilmekte olup uygun önlemler alınmaz ise yakın gelecekte gezegende tamir edilemez hasarlara neden olacağa benzemektedir. Elektrik enerjisi bu sorunun kalbinde yer almaktadır ve bu yüzden çözümde önemli bir rol oynamalıdır.Türkiye'nin elektrik enerjisi piyasası son zamanlarda bir geçiş dönemine girmiş olup eğer uygun şekilde yönetilirse, Türkiye'nin çok sorunlu elektrik enerjisi piyasası iyileşebilir. Türkiye'nin mevcut elektrik enerjisi sektörü düşük arz güvenliği, yüksek karbon yoğunluğu ve yüksek maliyeti ile karakterize edilmektedir. Bu çalışma, küresel ve Türkiye elektrik enerjisi görünümünü ayrıntılı olarak inceledikten sonra, Türkiye'nin elektrik enerjisi sektörünü düşük maliyetli, çevre dostu ve güvenilir bir yapıya dönüştürmek için bir çözüm önermektedir.İklim değişikliği hakkında artan küresel kaygılar ve Avrupa Birliği düzenlemelerinin yakın gelecekte, Türkiye'yi, sera gazı emisyonlarının yatırım kararları üzerindeki etkisini tanımaya zorlayacağı beklenmektedir. Bu çalışma, zorunlu karbon piyasaları ile gönüllü karbon piyasaları üzerindeki yoğun analizleri ile, küresel iklim değişikliği müzakerelerinde Türkiye'nin doğru harekete geçmesi için bir yol haritası olarak hizmet edebilir. Ayrıca, bu çalışma rüzgar enerjisi proje geliştiricileri için, küresel karbon piyasalarındaki fırsatları keşfetmede, bir kılavuz olarak hizmet edebilir.
Özet (Çeviri)
Climate change is recognized as one of the major problems of the globe and unless appropriate measures are taken it is likely to result in irreparable damages on the planet in the near future. Electricity energy is at the heart of this problem and so must be an important player in the solution.Turkey?s electricity energy market has recently entered into transition period and if properly managed, Turkey?s highly problematic electricity energy market may prosper. Turkey?s electricity energy sector is currently characterized by low supply security, high carbon intensivity and high costs. After examining global and Turkey?s electricity energy outlook in details, this sudy offers a solution to transform Turkey?s electricity energy sector into a low-cost, environment-friendly and reliable structure. Wind power is a candidate to play the key role when Turkey?s immense untapped wind power potential is considered.Increasing global concern for climate change and the EU regulations are expected to force Turkey to recognize the importance of greenhouse gas (GHG) emissions in investment decisions in the near future. With extensive analysis on the regulated carbon markets and voluntary carbon markets, this study may serve as a roadmap for Turkey to take the right action in the global climate change negotiations. In addition, this study may serve as a guideline for wind power project developers in exploring the opportunities in the global carbon market.