İhsan Oktay Anar'ın Amat romanında mitlerin işlevi
The functions of myths in İhsan Oktay Anar's novel Amat
- Tez No: 271206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR GÜRANİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, İhsan Oktay Anar'ın Amat (2005) romanını mitlerin eserdeki kullanılışı bağlamında incelemekteyim. İncelemenin ilk aşaması olarak romandaki mitler ile orijinal mitleri izlek ve motif gibi mitsel özelliklerinin kullanımları bakımından karşılaştırmasını yapıyorum. Böyle yaparak tezde mitlerin romanın kurgusunun, anlatısının ve yapısının oluşturulmasında nasıl yardımcı olduklarının gösterilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda romanda bulunan mitler, tarih yazımı başta olmak üzere toplumsal söylemleri, değerleri ve idealleri sorgulayıp, anlatıyı kurmak ve geçmişi anlatmak için tarihten farklı bir zemin oluşturur. Bu incelemede, Anar'ın eserinin resmi tarih anlayışını sorguladığını ve eserde resmi tarihin bakış açısı doğrultusunda bulunmayan, bu tarih üzerinden anlatılmayan bir geçmişi hem anlamak hem de anlatmak için mitlerden yararlanıldığını iddia ediyorum. Bununla beraber Amat'ta, yazarın güncel konularda fikirler öne sürdüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I examine the novel Amat (2005) by İhsan Oktay Anar in the context of myth building. As the first stage of my examining, the myths as they are used within the novel and their original versions are compared in terms of uses of the theme, and motifs. By doing this, the thesis aims to show how myths are used to help building the plot and overall structure of the novel. Myths in the novel also become a different ground from history for creating the story and narrating the past by questioning social discourses, values and ideals including history writing. In this study, I argue that Anar?s work questions the concept of the official history and utilizes myths in order to understand and narrate a past untold outside the perspective of this history. It is also seen in this novel that the writer put forward his opinions on the contemporary issues.