On the role of empty onsets in Turkish: A government phonology approach
Türkçede boş hece açışlarının rolü üzerine yönetimsel sesbilim incelemesi
- Tez No: 271207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARKUS A. PÖCHTRAGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışma, Türkçenin günlük/hızlı ve anlatım konuşmasında hece açışlarının boş olduğu durumların dağılımını (Standart) Yönetimsel Sesbilim (YS) modeli çerçevesinde incelemektedir. Konuşmanın türüne/hızına bağlı olarak belirli türdeki boş hece açışının hece yapılarında yer alması Türkçede ulama, ünlü kaynaşması, ünlü benzeşmesi ve kayıcı (yarı-ünlü) yerleştirilmesi gibi bir takım seçmeli ses olaylarının meydana gelmesini belirlediği ileri sürülmüştür.Bu çalışma aynı zamanda Türkçede ?Yumuşak G? nin yapısını belirlemek için ortaya konan daha önceki çalışmaları eleştirel olarak değerlendirmiştir. ?Yumuşak G? nin yazımda yer aldığı bazı çevrelerin, YS'nin yapısında boş hece açışının göstergesi olduğu gözlemlenmiştir. Boş hece açışları O(x) ile arasında bire bir, bir tekabül etme ilişkisinin bulunmadığı ve ?Yumuşak G? nin sesbilimsel nesneleri belirlemede güvenilir bir araç olmadığı öne sürülmüştür.Son olarak, bu tezde dağ ve ayak biçimli sözcüklerin yapısı incelenmiştir. Bu sözcüklerin yapılarında yer alan boş hece açışlarının türü belirlenmiş ve ünlü ile başlayan ek aldıklarında nasıl davrandıkları yeniden gözden geçirilmiştir. Bu çalışma, YS'nin sesbilim ve biçimbilim arasındaki asgari etkileşimini ve bu modelin temel prensiplerini göz önünde bulundurarak dağ türü değişimin ve k-düşmesinin, önceki çalışmaların aksine, sesbilimsel çerçevede değerlendirilemeyeceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the distribution of empty onsets [Ox-O] in careful and casual speech of Turkish in the framework of (Standard) Government Phonology (GP). It is proposed that the occurrence of a certain type of an empty onset determined by the speech rate/style allows for a number of optional phonological processes such as liaison, vowel coalescence (within and across domains), vowel assimilation and glide insertion to take place in Turkish.The present thesis also critically evaluates the previous analyses proposed to identify the nature of the ?Soft G? in Turkish. The environments where the ?Soft G? is observed in the orthography are considered to signify, often but not always, empty onset(s) in the structure of GP. It is claimed that there is no one-to-one correspondence relation between an empty onset O(x) and and that ? Soft G? is not a reliable cue in determining phonological objects.Finally, this thesis examines the structure of dağ type and ayak type words. The type of an empty onset in these forms is determined and their behavior in vowel initial suffixation is reanalyzed. Given that GP allows only for a minimal interaction between phonology and morphology and referring to the core principles of the theory such as Principle of Non-Arbitrariness, it is argued that dağ type behavior and k~ø alternation should not be treated within the domain of phonology, counter to previous analyses.