Anatanrıça Kybele'nin Frig Dönemi ikonografisi ve özgün baskıresimlerdeki yorumu
The Phyrigian Period iconography of Goddess Mother Cybele and its interpretation in engraving technique
- Tez No: 8857
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Anadolu uygarlıkları içinde özgün bir yere sahip olan Anatanrıça Hybele'nin ikonografik gelişimini içeren bu çalışmanın ilk aşamasında ana- tanrıçanın kimliği, mitolojisi ve dinsel içeriği nedeniyle Frig dönemini kapsayan, kalıplaşmış biçimsel düzeni incelenmiştir. İkinci aşamasında ise, yazılı verilere dayanarak, Kybele bir sanatsal obje olarak ele alınmış ve özgün baskıları, gravür Dİarak“kabartma”tekni ğiyle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Goddess Mother Cybele, which has a unique and original place in the Anatolian civilizations, was studied in the first part of this paper, in terms of iconographic development of its classic form in relation to the goddesses identification, mithology and religious content in the Phyrigian period. In the second part of the study, Cybele was taken as an artistic object and interpreted and projected by an embossment engraving technique.