Türk-Alman mesleki eğitim sistemlerinin karşılaştırılması
The comporison of Turkish-German vocational education system
  1. Tez No: 271241
  2. Yazar: GÖKÇE ÇİÇEK ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknolojinin durmadan geliştiği bir dünyada insanlar, birbirleriyle rahat ve hızlı bir şekilde iletişim sağlayabilmelerini, eğitime borçludurlar. Bunun için toplumlar, bireylerine, daha iyi bir hayat tarzı sağlamak için, eğitim sistemlerini, diğer ülkelerin eğitim sistemleriyle karşılaştırarak sürekli geliştirmek istemişlerdir. Bu tez çalışmasında; Türk-Alman mesleki eğitim sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde, Türk-Alman Eğitim Sistemleri ayrıntılarıyla karşılaştırılarak incelenmiştir. İkinci bölümde, Mesleki ve Teknik Eğitimin tanımı yapılmış, istihdam ve verimlilik açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de Mesleki Eğitim sistemleri ayrıntılarıyla incelenmiş, tarihi gelişimi anlatılmış son olarak da bu konudaki çağdaş yaklaşımlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, Türk Mesleki ve Teknik Eğitim Sisteminin hem yapısal, hem de hukuksal olarak uygulandığı Alman mesleki eğitim sistemi açıklanmış ve karşılaştırma yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world that technology develops constantly, people can have easy and speedy communication with their education. That?s why societities compare their education systems,with the other countries to develop their own education systems, in order to provide a beter life style to the individuals. In this thesis; Turkish-German vocational education systems are studied comparatively in the first part of the thesis, Turkish-German education systems are studied in detail. In the second part, the description of vocational and Technical Education is given and is discussed ase?a matter of the availability and productivity,In the third part, the Vocational education systems are studied in detail,the historical development is explained and lastly the modern thoughts to this subject are found.In the fourth part, the German Vocational Education System, to which the Turkish Vocational and Technical Education System is applied both legally and structurally is studied with explanations and comporisons.