Halkla ilişkiler alanında yeni mecra ve uygulamaların yeri ve önemi: Sosyal medya ve PR2.0
The importance and the place of new pathway and practices in the field of pr: social media and PR 2.0
  1. Tez No: 271288
  2. Yazar: NAFİSEH ZAFARMAND
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezde yeni medya adıyla tanınan ?sosyal medya? ve ?halkla ilişkiler? alanında yeni bir mecra olarak ?halkla ilişkiler 2.0? incelenmektedir. Çalışmada sosyal medya ile bağlantılı olarak Web2.0 ve onu Web 1.0'dan ayıran özelikliler incelenmiş, sosyal medyanın endüstriel medya ile ortak özelikleri ve farklılıkları üzerinde durulmuştur. Tezde, sosyal medyanın özelikleri açıklanmış ve bloglar, mikrobloglar, sosyal ağlar, sosyal imlemeler, podcastler, sosyal paylaşım siteleri, forumlar ve Wikiler olan sosyal medyanın temel biçimleri ve bu biçimlerin halkla ilişkiler 2.0'da nasıl ve ne amaçlar doğrultusunda kullanıldığı incelenmiştir. Ayrıca sosyal medya kullanımının avantajları, dezavnjatları ve sosyal medya uzmanlarında bulunması gereken özellikler tartışılmıştır.?Halkla ilişkilerin 2.0? tanımları, özelikleri, halkla ilişkiler 2.0'ı kullanma nedenleri, halkla ilişkiler 2.0'ı halkla ilişkiler 1.0'dan ayıran özelikler, halkla ilişkiler1.0 ve halkla ilişkiler 2.0'ın yapıtaşları, onlardaki mevcut durumlar ve istenilen durumlar incelenmiştir. Geleneksel halkla ilişkiler uygulamalarından farklı olarak hız, düşük maliyet, özgürlük, hareketlilik, amaç odaklılık, proaktiflik, sınırsızlık, paylaşım, tasarım, yaratıcılık, enteraktiflik ve hayal gücü gibi unsurları temellendiren PR 2.0' ın çerçevesinin çizildiği bu çalışmada, bu konunun boyutları, uygulama alanları, yöntemi ve geleneksel yöntemlerden farklı olarak nasıl bir alternatif olduğu tartışılmıştır. Bu bağlamda Internet servis sağlayıcısı olan TTNET ve dünya çapında bir çok ülkede kahve ve içecekleri ile ünlü olan Starbucks Firmalarının Twitter, Facebook, FriendFeed ve YouTube sosyal medya biçimlerinde yayınladıkları duyurular, kişilerin o duyurular üzerinde yaptıkları yorumlar ve bu firmaların yaptıkları halkla ilişkiler 2.0 faaliyetleri 30 Mayıs ve 15 Nisan tarihleri arasında örnek olay analizi yöntemi ile incelenmiş ve sonuçlar ortaya konulmuştur.Anahtar Sözcükler1. Sosyal Medya2. PR 2.03. Web2.04. PR5. Internet
Özet (Çeviri)
In this study social media as a new media and PR 2.0 as the new pathway in the field of public relations are explained. In conjunction with social media, Web2.0 and the characteristics which are different from Web1.0, common traits and the differences between traditional and social media are expressed. In the study, the social media properties, basic forms of social media such as Blogs, micro blogs, Forums, wikis, social networks, Podcasts, social networking sites and some others in PR2.0 are revealed. Moreover, the advantages and disadvantages of social media and the characteristics of social media experts are illustrated.In this study; PR2.0 definitions, descriptions, the cases of PR2.0 uses, characteristics that makes PR1.0 different from PR2.0, the building blocks of PR2.0 and PR1.0, their current situations and their desired conditions are assessed. Contrary to traditional public relations1.0, in public relations 2.0, elements like high speed, low cost, freedom, mobility, concentration on goals, infinity, labor division, design, creativity, interaction, imagination and globalization are more outstanding issues. In this study, which attempts to draw a general framework for public relations 2.0, different aspects of public relations 2.0, fields of its activity, execution methods and what options and possibilities it offers in comparison to traditional methods are investigated. Finally as a case study, the announcements of Internet service Provider ?TTNET? and the largest coffee house company ?Starbucks? companies in Twitter, Facebook, FriendFeed, YouTube, the comments on these announcements and the PR2.0 activities which have been done between 30 April and 15 May 2010 have been mentioned as examples.Key Words1. Social Media2. PR2.03. Web2.04. PR5. Internet