Sosyal güvenlik politikası değişikliklerinin etkileri: Türkiye için bir sosyal hesaplar matrisi çarpan çözümlemesi
The effects of social security policies diversifications: Social accounting matrix multiply analysis for Turkey
- Tez No: 271289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. OZAN ERUYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, input-output tablolarıyla hanehalkı, hükümet ve dış dünya ile ilgili makro hesapları toplulaştırarak, ekonomi genelindeki ilişkileri gösteren ve ekonominin yapısal özelliklerini tablolaştıran bir veri tabanı ve hesap sistemi niteliği taşıyan 2008 yılı sosyal hesaplar matrisini, Türkiye için oluşturarak, sosyal güvenlik politikası değişikliklerinin üretim ve gelir dağılımı etkilerine yönelik sosyal hesaplar matrisi çarpan analizi yapmaktır. Bu kapsamda, çalışmada, Türkiye için güncel ve sektörel olarak detaylandırılmış bir sosyal hesaplar matrisi (SHM) üretilmiş olup bu yeni SHM'de; hanehalkları % 20'lik gelir grupları şeklinde, emek arzı ise kayıtlı-kayıtdışı şeklinde ayrıştırılmıştır. Hazırlanmış olan SHM çerçevesinde, sosyal güvenlik politikası değişikliklerinin üretim ve gelir dağılımı üzerindeki etkileri, sosyal hesaplar matrisi çarpan analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, performing social accounting matrix multiply analysis relation to production and income distribution effects of social security policies diversifications, constituting a database tabulating structural characteristics of economy and demonstrating overall the economic relations and social accounting matrix for the year of 2008 having accounting system features for Turkey by consolidating macro accounts in connection with house hold, government and outer world with input-output tables. In this context, a social accounting matrix (SAM) which is detailing as current and sectoral is created for Turkey. In this new SAM; house hold is separated as the 20 percentage of income groups, labor supply is separated as formal-informal. Within the framework of SAM designed newly, the effects of social security policies diversifications on production and income distribution is evaluated with the method of social accounting matrix multiply analysis.