Adil yargılanma hakkı çerçevesinde memurların disiplin soruşturması
In the light of right to a fair trial, civil sertant?s disciplinary investigation
- Tez No: 271309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Disiplin hukuku ve adil yargılanma hakkı alanında hazırlanmış olan bu tezin amacı memur disiplin soruşturmalarının adil yargılanma hakkı çerçevesinde yürütülmesinin gerekliliğini ortaya koymaktır.Disiplin hukuku, memurların kamu hizmetini yerine getirirken uyması zorunlu bazı kuralların yerine getirilmemesi halinde kamu görevlisine çeşitli yaptırımların uygulanmasını sağlayan ve bu şekilde hizmette verimliliği, güvenilirliği ve devamlılığı sağlayan kurallar bütünüdür.Disiplin soruşturmaları ise bahsi geçen disiplin kurallarına uyulmaması halinde memurun gerçekten iddia olunan disiplin suçunu işleyip işlemediği, işlemiş ise hangi ceza ile cezalandırılması gerektiği, işlenen suçun niteliğine göre memurun görev yerinin değiştirilip değiştirilmemesi konusunda kanaat oluşturan veya memurun memurluk sıfatı devam etmekle birlikte başka bir kuruma geçmesinin daha uygun olup olmayacağı noktasında görüş belirten, kesin ve yürütülebilir bir işlem niteliğinde olmayan, disiplin cezasına ön hazırlık oluşturan incelemelerdir.Adil yargılanma hakkı daha çok ceza yargılaması ile ilişkili bir kavram olmasının yanında, sonucu cezalandırma olan disiplin soruşturmalarında da olmazsa olmaz bir kuraldır. Bu çalışmadan çıkan en önemli sonuç da özellikle partizan uygulamaların çok olduğu ülkemizde adaletin sağlanması açısından gerekliliğinin tartışmasız olmasıdır.Anahtar Sözcükler1.Disiplin2.Soruşturma3.Memurlar4.Rapor5.Adil Yargılanma
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis which is prepared in the field of disciplinary law is to reveal the importance of the principle that civil servant?s disciplinary investigation dependent upon.the right to a fair trial.Disciplinary law, has its roots in the idea that when civil servant don?t obey some rules that have to obey normally while serving to public s/he have to be subjected to some disciplinary action and with this punishment sistem, ensure the security, durability an efficiency of the public serviceDisciplinary investigation which means prepareation for disciplinary action is a process that enable us to see if civil servant violated the rules which originating from laws and regulations, if there is violation of the rules, which kind of punishment appropriate for this action or there is need for re-appointmen for civil servant. Disciplinary investigation don?t have the quality of final administrative act that must be executed, which can be a subject of administrative suit.The right to a fair trial which much more common in the field of criminal investigation and judging is indispensable for disciplinary investigation.which punishment involved. The most improtant issue which we are trying to reveal with this thesis is fair trial is indispensable for justice especially in our country where nepotism, favoritism ant partisanship most common?Key Words1.Discipline2.Investigation3.Civil Servant4.Report5.Fair Trial