Adil yargılanma hakkı çerçevesinde askeri ceza yargısı: Sorunlar ve çözüm önerileri
The system of military penal law within the framework of right to a fair trial: Problems and solution suggestions
- Tez No: 339325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesinde düzenlenen adilyargılanma hakkı; kanunla kurulmuş, bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından,makul bir süre içerisinde, aleni ve hakkaniyete uygun olarak yargılanma şeklindetanımlanmaktadır.Askeri Mahkemeler, Anayasamızda ve ilgili kanunlarda düzenlenmiştir.Anayasanın 36'ncı maddesinde, herhangi bir ayrım yapılmaksızın, adli, idari ve askeri yargılama bakımından herkesin adil yargılanma hakkına sahip olduğu ifade edilmiştir.Yeni Anayasa yapılmasının düşünüldüğü ve taslak yazım çalışmalarının halen devam ettiği ülkemizde, askeri yargının da ele alınarak tekrar düzenlenmesi, askeri yüksek yargı organlarının kaldırılarak, askeri yargının sadece ilk derece mahkemesi olarak kurulması birçok kesim tarafından ileri sürülmektedir. İşte bu süreçte, askeri yargılamanın nasıl olması gerektiğine dair biz de bir şeyler söyleyerek katkıdabulunmak maksadıyla bu çalışmayı hazırladık.Çalışmamızda özellikle Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin de askeri yargı sistemlerini karşılaştırma yapabilmek maksadıyla ele almaya çalıştık. Adil Yargılanmanın unsurlarını tek tek değerlendirdikten sonra, askeri ceza yargısı sistemimizde bulunan, Askeri Mahkemeleri, Disiplin Mahkemelerini ve AskeriYargıtay'ı, adil yargılanmaya uygun olup olmadıkları konusunda ele aldık. Değerlendirmelerimizi yaparken AİHM içtihatları doğrultusunda hareket etmeye çalıştık.Tüm yapılan değerlendirmelerden sonra ulaştığımız sonuç, askeri ceza yargısının, bazı gereklilikler nedeniyle yargı sistemimizde bulunmasının faydalı olacağı, bununla birlikte, adil yargılanma hakkının sağlanabilmesi açısından birtakım sıkıntıların da giderilmesi gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
According to sixth article of the European Convention on Human Rights; the right to a fair trial is defined as public and a fair trial which established by an independent and impartial tribunal within a reasonable time.Military Courts are arranged by our Constitution and related laws. According to Article 36 of the Constitution everyone has the right to a fair trial without any distinction in terms judicial, administrative, and military judgement was expressed.Considered and the draft of the writing of the new constitution still continue to conduct our country, by considering the reorganization of the military judiciary, the military high judicial organs removed, as the court of first instance only theestablishment of military courts has been suggested by many sectors. Here in this process, we have prepared this work in order to contribute by saying how the militarytrial should be.In our study, we have tried to address in order to be able to compare the military judicial systems, especially countries of members of the European Union.After evaluating the individual elements of a fair trial by one by , we discusssed the Military Courts, Courts of Discipline and Military Court of Appeals in our military criminal justice system on whether it is appropriate for fair trial or not. While we were doing evaluations, we tried to act in accordance with the case law of the ECHR.After consideration of all the results reached, the military criminal jurisdiction, judicial system due to the presence of some of the requirements, it will be useful, however, to ensure the right to a fair trial, the elimination of the problemsis that a team.