Türkiye'de ilan ve reklam politikaları (1950-1960)
Announcement and advertisement policies in Turkey (1950-1960)
  1. Tez No: 271336
  2. Yazar: FATMA GÖKÇEN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Demokrat Parti 14 Mayıs 1950 seçimleriyle iktidara geldikten kısa bir süre sonra, iktidarının ilk aylarında Türk basın tarihinin hiçbir döneminde rastlanmayacak ölçüde özgürlükçü bir Basın Kanunu ile geniş bir basın özgürlüğü çerçevesi çizmiştir. Ancak ilerleyen zaman, Türk basın tarihi açısından en sıkıntılı dönemlerden birini getirmiştir. Demokrat Parti'nin basını denetleme ve baskı altına alma konusundaki en önemli araçlarından biri ise resmi ve özel ilan ve reklamlar olmuştur. Çünkü ilan ve reklamlar önceleri basının, sonraları daha geniş anlamlı olarak medyanın en önemli gelir kaynağı, dolayısıyla yaşam kaynağıdır. Bu nedenle bir ülkedeki ilan ve reklama dair mevzuat ve uygulamalar o ülkedeki basın özgürlüğü açısından büyük bir anlam taşımaktadır. Bu çalışmada ilk olarak konu edinilen döneme ait yasal düzenlemeler, bu düzenlemelerin ne anlama geldiğini anlamak için de daha önceki düzenlemeler incelenmiş, daha sonra 1950-1960 dönemindeki politika ve uygulamaların dönemin basınına nasıl yansıdığı incelenmiştir. Sonuçta Demokrat Parti'nin basın açısından oluşturduğu anti-demokratik sistem Türk siyasal yaşamı ile birlikte Türk basın tarihi açısından da irdelenmiş, Türk basın tarihinde basın özgürlükleri açısından oldukça sorunlu bir dönem olarak anılan bu dönem için yalnız siyasal iktidarın değil, bizzat o dönemin basınının da sorumluluklarının olduğu ve söz konusu sorunların geçmişten günümüze yansımaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Democrat party came to power with the elections held on May 14, 1950, in the first several months of its government, has drawn the broadest frame of freedom for the Turkish pres with a liberalistic pres law, which has never been experienced before. However, the advancing time has brought one of the most troublesome eras in the history of the Turkish pres. One of the most important tools for the democrat party to control and keep the press under pressure has been official and private announcements and advertisements. Because, announcements and advertisements are the most important source of income and thus, source of life for the press previously and for the media later on. Therefore, the regulations and applications in a country regarding announcements and advertisements are vitally significant for the freedom of the pres. This study examines first the legislation of the subject matter era and then the legislation of the previous era in order to understand what the subject ? matter legislation means and then, the reflections of the policies and applications adopted in the period between 1950 and 1960, on the press of that era. As a result, the anti-democratic system applied by the Democratic Party against the press is reviewed in respect of the history of the Turkish press as well as the Turkish political life and the fact that not only the political government, but also the press itself of that era has been responsible for that era which has been quite problematic in the history of the Turkish press in terms of the freedom for the press and the reflection of the subject ? matter problems from the past onto our day are discussed.