Cumhuriyet Dönemi iktisat politikaları içinde Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu'nun anlamı ve önemi
The meaning and importance of the law for providing land to Farmers Among Economic policies in the Period of Republic of Turkey
  1. Tez No: 271373
  2. Yazar: SEDA BAKIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tezin amacı, Cumhuriyet Dönemi iktisat politikaları içinde ÇTK'nın anlamını ve önemini saptamaktır.Kapsam, 1908 İkinci Meşrutiyet Döneminden itibaren ÇTK'nın çıkarıldığı 1945 yılına kadar iktisat politikalarıdır.Tezde, öncelikle belirtilen dönemdeki iktisat politikaları ana hatlarıyla ortaya konmaya çalışılmış ve bu politikaların arkasındaki sınıfsal güç araştırılmıştır. Ardından ÇTK Tasarısının gerekçesi ve maddeleri incelenmiş; Tasarının Komisyonda hangi değişikliklere uğradığı gösterilmiş ve Tasarı üzerinde Genel Kurul görüşmelerinin önemli kesitleri lehte ve aleyhte olmak üzere verilmiştir. Sonraki bölümde Kanunun farklı görüşlerdeki yazarlar tarafından nasıl değerlendirildiği; bu görüşlerdeki değerlendirme eksik ve hatalarının nereden kaynaklanmış olabileceği ile ilgili çıkarımlar yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise sözü edilen iktisat politikaları, bütünlük içinde ortaya konmaya çalışılmış ve Kanunun bu politikalar içindeki anlamı ve önemi açıklanmıştır.Çalışmada, Türkiye'de İkinci Meşrutiyetten beri bir kapitalistleşme sürecinin yaşanmakta olduğu ve bir burjuva demokratik devriminin tamamlanmaya çalışıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Dönemlerde nesnel zorlamaların da etkisiyle değişik iktisat politikaları uygulanmışsa da ana eğilimin hiç değişmediği görülmüştür. 1908-1923 döneminde bir millî iktisat görüşü egemen olmuş, 1923-1929 döneminde Lozan Barış Antlaşması ve millî iktisat görüşünün bileşimi nedeniyle açık ekonomi koşullarında korumacılık amaçlanmış; 1929-1939 döneminde özel sektörü güçlendirmeye çalışan bir devletçilik politikası uygulanmış; 1940-1945 arasında devletçilik politikası savaş koşullarına uyarlanarak sürdürülmüştür. Ancak bütün dönemlerde görülen ticaret ve sanayi burjuvazisi ile büyük toprak sahipleri arasında bir egemen sınıflar koalisyonu olduğu ve bu koalisyonun, politikalarını iktidardaki asker sivil bürokratlara uygulatmakta başarılı olduğudur. Bu sınıflar işçi ve köylülere karşı ahenkli bir bütün oluştururken kendi aralarında zaman zaman çekişmeler yaşamışlardır. Ancak bu çekişmeler hiçbir zaman bloğun parçalanmasıyla sonuçlanmamış ve her defasında yeni dengeler kurularak uzlaşma sağlanmıştır. ÇTK da bu bağlama oturmaktadır. Sanayi burjuvazisinin pazar sorununu köyde durağan ve istikrarlı bir tüketici kitlesi oluşturarak çözmek amacıyla bir tasarı hazırlanmış ancak büyük toprak sahiplerinin şiddetli muhalefeti nedeniyle etkisizleştirilmiştir. Büyük toprak sahipleri bu başarıdan sonra CHP'den ayrılarak DP'yi kurmuşlar ve sanayi burjuvazisiyle yeni bir dengede buluşarak iktidara gelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the meaning and importance of the Law for Providing Land to Farmers (LPLF) among Economic Policies in the Period of Republic of Turkey.The thesis includes the period between 1908 and 1945, from Second Constituonal Monarchy to the year of enacting LPLF.In the thesis firstly the economic policies of mentioned period have been explained and the classes behind these policies have been searched. Then the draft bill of LPLF and its articles have been analyzed. The amendments of the text which are made in the committee meeting and the opinions that are explained in the plenary meeting have been quoted. In the theory there are very different opinions about the meaning and importance of LPLF. These opinions have been examined in order to find their deficiencies and mistakes and where these deficiencies and mistakes have been resulted from. In the conclusion all the economic policies of the mentioned period have been summarized in their entirety. And lastly the meaning and importance of the LPLF has been explained in the light of these policies.The findings of the study are these: There is a trend towards capitalist state from Second Constitutional Monarcy to 1945. In this period there is an effort which tended to realize a bourgeois revolution. There are three main classes in the mentioned period. These are industrial bourgeois, trade bourgeois and landowners. Although there could be some conflicts and strugless between these classes, they were generally consistent groups. Especially when they meet with poor farmers and workers they were a coherent group. They succeed to determine the economic policies of the mentioned period. When there was a temporary conflict between them they managed to set up a new alliance in a new balance. The LPLF also was a matter of conflict between industrial bourgeois and Landowners and Landowners finally won the struggle. After that a new alliance set up between them and they came to power together under the party established by landowners.