Yapı kooperatiflerinde ayrılan ortaklara varlıklar üzerinden pay verilmesi üzerine bir yaklaşım
An approach to pay portion from assets in housing cooperatives
  1. Tez No: 271374
  2. Yazar: MERDAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H.KAMİL BÜYÜKMİRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ülkemizde birçok kişi, diğer dünya ülkelerinde de olduğu gibi, yapı kooperatifleri sayesinde ev sahibi olmuştur. Fakat bazı kimseler, özellikle çektikleri ekonomik sıkıntılar nedeniyle, konut sahibi olamadan kooperatiften ayrılmaktadır.Ayrılan ortaklara kooperatif bilançosuna göre geri ödeme yapılmaktadır. Kooperatifler Kanunu, ayrılan ortaklara varlıklar üzerinden pay verilmesine izin vermiştir. Bununla birlikte örnek anasözleşmelerde bu husus uygulanmamaktadır.Bu tezde, varlıklar kapsamına nelerin girdiği, varlıklar üzerinden nasıl pay verilebileceği değerlendirilmiş olup kooperatifin yapmakta olduğu inşaatlardaki değer artışları üzerinden pay verilmesi yaklaşımı benimsenmiştir.Varsayımlarımıza ilişkin olarak bir uygulama örneği yapılmış ve bahsedilen yaklaşım sayesinde, ayrılan ortakların haklarının korunabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country many people, like in the other countries in the world, have been owner of a house thanks to housing cooperatives. But some people, especially due to economical troubles, has left without being a house owner.Payments have been paid back to partners according to cooperative?s balance sheet. Cooperative Law allows to pay a payment out of net assets value. However this has not been implemented by sample main agreements.In this thesis, it has assessed that what asset consists of, how to pay a payment out of assets and it has adopted to pay out of value increase of constructions that cooperative builds.An application sample is made according to our assumptions and thanks to approach mentioned, it is introduced that rights of partners who left cooperative could be saved.