Doğu Akdeniz bölgesi Salticidae (sıçrayan örümcekler) araneae üzerine sistematik bir çalışma
A study systematics on salticidae (jumping spiders) East Meditteranean region
  1. Tez No: 271426
  2. Yazar: ENGİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma ile Doğu Akdeniz Bölgesinde 2007-2009 yılları arasında iki yıl süresince toplam 94 lokaliteden 1065 örümcek toplanmış olup, bunlardan 427 ergin örnek incelenmiştir. Buna göre; incelenen örneklerin Salticidae familyasına ait 23 cins ve 51 tür olduğu yapılan çalışmalarda elde edilmiştir. Elde edilen bu türlerden 15 tanesi Türkiye faunası için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir (Aelurillus guecki (Metzner, 1999), Aelurillus jerusalemicus(Prószyn'ski, 2000), Chalcoscirtus infimus (Simon, 1868), Chalcorcirtus jerusalemicus(Prószyn'ski, 2000), Euophrys gambosa (Simon, 1868), Euophrys pseudogambosa (Strand, 1915), Evarcha patagiata (O. P.-Cambridge, 1872), Habrocestum shulovi (Prószyn'ski, 2000), Leptorchestes sikorskii (Prószyn'ski, 2000), Macaroeris flavicomis (Simon, 1884), Pellenes epularis (O. P.-Cambridge, 1872), Pellenes geniculatus (Simon, 1868), Phlegra msilana (Prószyn'ski, 2003), Pseudicius miriae (Prószyn'ski, 2000) Pseudicius palaestinensis (Strand, 1915)). Çalışma sonucunda elde edilen bu türler faunistik, ekolojik ve sistematik açıdan incelenmiştir. Örneklerin morfolojileri ayrıntılı olarak tanımlanmış, sinonimleri ve Dünya üzerinde yayılışları verilmiştir.Örümceklerin teşhislerinde, [41], [8], [42], [44], [46] tarafından hazırlanmış teşhis anahtarları kullanılmıştır. Teşhis çalışmalarında, binoküler stereo mikroskoplar (Olympus SZX 16, Olympus SZ 61) kullanılmıştır. Örümceklerin fotoğrafları dijital kamera kullanılarak çekilmiştir. Teşhisleri yapılan örnekler, saklama şişelerine konularak etiketlenmiş ve müze materyali haline getirilerek Niğde Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Arachnoloji Müzesi'nde (NUAM) muhafaza altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study in East meditterranean region and it?s neighbourhood in 1065 spiders and 427 of these samples were examined from 94 locations in two years between 2007 and 2009.In spider classification, the idendification keys of [41], [8], [42], [44], [46] were used. As for the zoogeographic distrubitions of spiders species, ıt was given in accordence database of online world spiders. Binocculer stereo microscopes were used during classification (Olympus SZX 16, Olympus SZ 61). The photographs of spiders were taken with digital camera. The ones which were identified were labelled and put into conservation jars and they were finally taken under preservation as museum possessions in the museum of Arachnoloji at Nigde University (NUAM).