İstanbul ili Büyükada ilçesi (Hemiptera: Aphidoidea) afit faunasının belirlenmesi
The determination of aphid (Hemiptera: Aphidoidea) fauna in Büyükada district of Istanbul region
- Tez No: 271450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
2010 yılı Mayıs-Ağustos ayları arasında İstanbul ili, Büyükada ilçesinde kültür bitkileri ve doğal yetişen bitkiler üzerinde yapılan bu çalışmada 43 afit türü belirlenmiştir. Bu türler 1 familya, 6 alt familya, 6 tribus ve 23 cins içerisinde toplanmıştır. Teşhis edilen türlerden Acyrthosiphon kondoi Shinji, 1938 ve Eulachnus pumilae Inouye, 1939 Türkiye afit faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir.Bu yeni kayıtlarla birlikte Türkiye afit faunasının içerdiği tür sayısı 484'e yükselmiştir. Bu yeni kayıtlara ilave olarak, teşhis edilen türlerin çoğu çalışılan alan için yeni kayıttır. Ülkemizin sahip olduğu coğrafik, ekolojik, biyolojik özellikleri nedeniyle, afitler dağılım alanlarını kolaylıkla genişletebilmektedirler. Bu nedenle, bu faunistik çalışmaların önemi gelecekte artış gösterecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of the study carried out from May to August in 2010, 43 aphid species are determined on cultured and naturally growing plants from Buyukada district of Istanbul region. These species belong to 1 family, 6 subfamily, 6 tribus and 23 genus. Of these determined species Acyrthosiphon kondoi Shinji, 1938 and Eulachnus pumilae Inouye, 1939 are new records for Turkey aphid fauna.With these new records, Turkey aphid fauna raised up to 484. In addition to new records, most of the identified species are recorded for the first time from study area. As Turkey?s geographic, ecological, biological features are available for aphid they extend their dispersal area in Turkey. Therefore importance of that kind of study is going to increase in the future.